Ustawa o towarach paczkowanych - prace SejmuW Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o towarach paczkowanych, która zastąpi obecnie obowiązującą ustawę z dnia 6 września 2001 r. o towarach paczkowanych (Dz. U. Nr 128, poz. 1409, z późn. zm.).Nowa ustawa będzie wdrażać do ustawodawstwa krajowego zapisy Dyrektywy 2007/45/WE dotyczące obowiązkowych wielkości opakowań (ilości nominalnych) dla win i napojów spirytusowych, przy czym obowiązek wprowadzania do obrotu w opakowaniach o ściśle określonych ilościach nominalnych poszczególnych grup win rozszerzono o wino aromatyzowane oraz wino likierowe. Wymagania te nie będą miały zastosowania do sprzedaży w sklepach wolnocłowych w celu konsumpcji poza terytorium Unii Europejskiej.
Ponadto projekt zakłada zgodnie z postanowieniami Dyrektywy nowe rozwiązania w zakresie znakowania wyrobów aerozolowych, które zostaną zawarte w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.
Niezależnie od zapisów wynikających z Dyrektywy 2007/45/WE, w projekcie znalazło się szereg dodatkowych zmian, w tym kary pieniężne za nieprzestrzeganie poszczególnych postanowień ustawy.
W związku z postulatami przemysłu, a w szczególności Polskiej Federacji Producentów Żywności w zakresie zmiany brzmienia, bądź też doprecyzowania definicji „paczkującego”, w treści projektu wprowadzono definicje pojęć: „zlecającego paczkowanie”, „paczkującego na zlecenie”, „sprowadzającego” i „importera”, co ma bardzo istotne znaczenie przy ustalaniu informacji podawanych na etykietach wyrobów.
Dodatkowo, zmieniono wymiary wzoru znaku „e” dostosowując je do wzoru określonego w dyrektywie 71/316/EWG. W związku z tym, zgodnie z uwagą przedstawioną przez naszą organizację podczas konferencji uzgodnieniowej, w projekcie uwzględniony został okres przejściowy na wprowadzanie do obrotu wyrobów z dotychczasowym oznakowaniem - do dnia 10 kwietnia 2011 r.
Projekt zakłada również korzystniejsze dla przemysłu zasady powiadamiania organów administracji miar oraz przechowywania dokumentacji dotyczącej paczkowania.
Ustawa po zatwierdzeniu przez Sejm wejdzie w życie zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych 2 miesięcy.
pełna lista aktualności
|