Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rząd bierze się za patologie w handlu
Sieci sklepów muszą liczyć się z nowymi utrudnieniami w prowadzeniu biznesu. Rząd chce ograniczyć ich siłę przetargową w rozmowach z dostawcami.

Resort rolnictwa nie chce zwlekać z regulacjami na poziomie krajowym, choć nie jest wykluczone, że prawo określające zasady współpracy sieci i dostawców ureguluje Unia Europejska. Prace nad takimi dyrektywami mogą potrwać jednak nawet pięć lat. 


29 stycznia specjalne sprawozdanie dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych opublikowała też Komisja Europejska. Nie istnieją żadne europejskie przepisy regulujące to zjawisko i ich wypracowanie byłoby też trudne. - Spośród 20 państw członkowskich posiadających już odpowiednie przepisy, 15 wprowadziło je w ciągu ostatnich pięciu lat - podaje KE. Polska, Dania, Szwecja i Estonia to jedyne państwa bez takich przepisów. Komisja wymienia jednak Polskę jako państwo, które może rozważyć wprowadzenie przepisów w niedalekiej przyszłości. Sugeruje to, że Bruksela wie o polskich planach uregulowania sektora. Na razie do branży handlowej takie informacje oficjalnie nie dotarły, dopiero na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa padła informacja o prowadzonych pracach.

 

- Próba stworzenia dobrych praktyk nie powiodła się. Konieczne jest więc ustawowe uregulowanie relacji z sieciami handlowymi. Tym bardziej że narosło za dużo nieporozumień między nami o handlowcami - uważa Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Branża mleczarska jest jedną z tych, która wielokrotnie narzekała na naciski ze strony sieci. Przed rokiem głośno było o tym, jak kilka dni po zniesieniu kwot mlecznych w UE markety rozesłały do dostawców informację o konieczności negocjacji kontraktów. Lista ich zarzutów wobec sieci jest znacznie dłuższa


W branży spożywczej nie brakuje głosów, że ustawa eliminująca nieuczciwe praktyki ze strony sieci handlowych, byłaby dla producentów przynajmniej częściową rekompensatą za negatywne skutki, jakie dla producentów żywności przyniesie ustawa o podatku obrotowym od handlu. - Za podatek obrotowy zapłacą głównie producenci żywności, bo nie ulega wątpliwości, że to na nich sieci przerzucą ciężar dodatkowej daniny - mówi Andrzej Gant- ner. Kontrowersyjna ustawa jest wciąż opracowywana. Choć podatek miał obowiązywać od i kwietnia, już nikt nie wierzy w taki scenariusz. W ostatniej wersji wprowadzono stawki progresywne, ale zastrzeżenia ma Bruksela, uznając taki scenariusz za dyskryminację firm największych. Projekt ma być znany wkrótce.


Więcej w: Rzeczpospolita 26/02/2016

 Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij