Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosyjskie embargo na żywność wersja 2.0
Kiedy latem w 2014 roku Rosja postanowiła uderzyć w miękkie podbrzusze UE poprzez wprowadzenie embarga na znaczącą część importowanej żywności, nabardziej palącym problemem było zrekompensowanie przynajmniej części strat jakie ponieśli unijni producenci i jak najszybsze znalezienie nowych rynków zbytu poza Unią.

Oba te cele zostały zrealizowane raczej połowicznie, nie zadawalając właściwie nikogo, a co najgorsze nie stabilizując sytuacji w dwóch największych obszarach produkcji żywności czyli rynku mleka i mięsa. Zgodnie z przewidywaniami zbyt słaba i spóźniona reakcja Komisji Europejskiej spowodowała długotrwały spadek cen na kluczowych rynkach czyli mięsa i mleka. Skutki tej sytuacji szczególnie boleśnie odczuwają polscy producenci, którzy ze względu na mniejszy poziom dopłat, oraz znaczący udział małych gospodarstw są znacząco mniej konkurencyjni na europejskim i światowym rynku niż ich koledzy z Francji czy Niemiec.


Efekty tej wymuszonej przez rosyjskie embargo domowej wojny handlowej widać już bardzo wyraźnie. Polska praktycznie nie jest już w stanie konkurować na rynku wieprzowiny, której produkcja gwałtownie spada. Produkcja mleka również stoi na granicy opłacalności. To wszystko nie dzieje się dlatego, że polscy producenci stracili rynek rosyjski, który stanowił łącznie nie więcej niż 6% naszego eksportu, ale dlatego, że brak szybkiej reakcji UE polegającej na uruchomieniu dopłat do eksportu do krajów trzecich i trwałego pozbycia się tej „rosyjskiej nadwyżki” zdestabilizowało cały rynek UE, który stanowi dla nas 80% całego eksportu żywności. To właśnie było celem embarga rosyjskiego v.1...


Więcej:  http://dyskusja.biz/gospodarka/rosyjskie-embargo-wersja-2-0-51031 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij