Zgodnie z uchwaloną 21 listopada 2008 r. ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 223, poz. 1460), która weszła w życie 18 stycznia 2009 roku. pracodawca jest obecnie zobowiązany do wyznaczenia podwładnych odpowiedzialnych za wykonywanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Osoby takie muszą posiadać co najmniej średnie wykształcenie i ukończony kurs inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Zapis ten wzbudził olbrzymie kontrowersje wśród średnich i małych przedsiebiorców, gdyż powodował konieczność zatrudnienia osoby ze stosownymi uprawnieniami lub skierowanie pracowniika spełniającego zapisy usatwy na specjalistyczny kurs, który kosztuje 1,2 tys. zł.
Projekt nowelizacji przewiduje, że pracodawcy nie będą musieli zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Po proponowanej obecnie zmianie przepisów wystarczy, że ukończą szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (zgodnie z art. 2372), w którym w ramowych programach szkolenia uwzględniona jest także problematyka ochrony przeciwpożarowej.
W praktyce pracodawcy już teraz nie muszą zatrudniać inspektorów, gdyż Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że do czasu uchwalenia przez Sejm i wejścia w życie znowelizowanych przepisów ograniczy swoje czynności do działań informacyjnych. Nie będzie więc nakładać mandatów na te firmy, które nie wyznaczyły do zadań związanych z ochroną przeciwpożarową osób o odpowiednich kwalifikacjach.