Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wielkopowierzchniowy problem z prawem
Lista grzechów związanych z nową daniną jest tak długa, że Bruksela może nie dać rozgrzeszenia - uważają doradcy podatkowi.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zleciła firmie doradczej Crido Taxând przygotowanie analizy na temat zgodności pomysłu wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych z regulacjami prawno-podatkowymi. Według Crido Taxând, lista grzechów nowego podatku jest długa – podaje Puls Biznesu. Najpoważniejszy to łamanie konstytucji. Zdaniem prawników, podatek uderzy w zasadę wolności przedsiębiorczości poprzez doprowadzenie do segmentacji rynku, zwiększenie biurokrację i wprowadzenie nowych barier w działalności biznesowej. Nowy podatek koliduje też z inną zasadą konstytucji - równości wobec prawa. Obejmie bowiem jedynie handel detaliczny

 

Ponadto, podatek rodzi podejrzenia niedozwolonej pomocy publicznej. Prawnicy przekonują, że sklepy nie większe niż 250 mkw., e-handel, sprzedawcy hurtowi i firmy o niskich obrotach nie będą płaciły nowej daniny i dzięki temu skorzystają na tym, że fiskus nie dobierze się im do kieszeni. - Dlatego pojawia się pytanie, czy uzyskanie takich korzyści będzie stanowić niedozwoloną pomoc publiczną ze strony państwa - zastanawiają się eksperci Crido Taxând. Przypominają, że propozycje nowej władzy mogą zakłócić rynkową rywalizację i ograniczyć wymianę w ramach UE. Na to zaś Bruksela nie da zielonego światła.

 

Więcej w: Puls Biznesu 2.12.2015



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij