Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Najnowsze dane dotyczące tegorocznych zbiorów w Polsce
W dniu 24 września Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport dotyczący tegorocznych zbiorów owoców i warzyw w Polsce – „Przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 r.”

Według danych GUS, zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na około 6,2 mln ton, tj. o około 19% mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym, a plony ziemniaków w bieżącym roku będą mniejsze od ubiegłorocznych o około 84 dt/ha, to jest o 30,1%.


Tegoroczną produkcję warzyw gruntowych ocenia się na niespełna 3,9 mln ton, czyli o około 16% mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym i o ponad 10% niższym od przewidywanego jeszcze w lipcu. Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych (o ponad 20%). Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na niespełna 900 tys. ton, a kalafiorów na 200 tys. ton. Zbiory buraków zostały oszacowane obecnie na około 300 tys. ton, natomiast marchwi jadalnej na niecałe 700 tys. ton. Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie 560 tys. ton, a pomidorów i ogórków odpowiednio na 230 tys. ton i blisko 240 tys. ton. Łączne zbiory pozostałych gatunków warzyw szacuje się także na poziomie znacznie niższym od ubiegłorocznego, na niewiele ponad 750 tys. ton.


W przypadku zbioru owoców z drzew szacuje się obecnie na ok. 3,4 mln t, tj. o 6% mniej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych; lecz o około 35% więcej od średniej z lat 2006-2010.


Na obecnym etapie wegetacji zbiory jabłek szacuje się na około 3 mln ton, przy czym prognozy te mogą jednak ulec wzrostowi, ponieważ o ostatecznej wysokości produkcji tego gatunku owoców zadecyduje przebieg pogody w ostatnich 2 – 3 tygodniach przed głównym zbiorem. Produkcję gruszek ocenia się na poniżej 70 tys. ton, natomiast śliwek na ok. 92 tys. ton. Tegoroczna produkcja wiśni oceniona została po zbiorach na około 177 tys. ton, a czereśni na około 49 tys. ton. Łączną produkcję pozostałych gatunków owoców z drzew oszacowano na blisko 21 tys. ton, to jest na poziomie tylko nieznacznie niższym od przewidywanego w lipcu.


Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,5 mln ton, czyli o 10% mniej od produkcji uzyskanej w roku 2014. Produkcja porzeczek czarnych została oszacowana na blisko 120 tys. ton, a zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) na niespełna 160 tys. ton. Produkcja malin z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe to jedynie 80 tys. ton. Zbiory truskawek oceniono została na około 206 tys. ton, a agrestu na około 12 tys. ton.


Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: inf. prasowa GUSDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij