Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Światowi dostawcy żywności zawiedli Kreml
Białoruś okazała się największym wygranym rosyjskiego embarga. W ciągu roku zwiększyła eksport żywności do Rosji o ponad połowę.

Federalna Służba Celna opublikowała dane o imporcie do Rosji żywności z listy objętej embargiem w ciągu 5 miesięcy tego roku. Chodzi o kraje, które legalnie mogą taką żywność Rosji sprzedawać. Z Białorusi wjechało do Federacji 916,4 tyś. ton, podczas gdy za pięć miesięcy minionego roku było to 568,3 tyś. ton. Tym samym białoruski eksport żywnościowy skoczył w ciągu roku o 53 proc. a kraj ma już 21 proc. rosyjskiego rynku produktów objętych embargiem (wobec 13,5 proc. rok temu). Gazeta RBK przypomina, że rok temu białoruski wiceminister rolnictwa nazwał wprowadzenie rosyjskiego embarga na żywność z Zachodu „Klondike" dla Białorusi. Mińsk obiecał wtedy Rosji zwiększenie dostaw sera, mięsa, mleka, ziemniaków i jabłek. Słowa dotrzymał. Rodzi się pytanie jakiem cudem Białoruś znalazła u swoich producentów takie rezerwy, które pozwoliły w ciągu roku zwiększyć eksport o połowę?


Eksperci zwracają uwagę, że białoruski cud żywnościowy to zasługa otwartej granicy rosyjsko-białoruskiej w ramach Związku Celnego. Kontrole transportów z Białorusi odbywają się jedynie w głębi kraju i to sporadycznie. A i tak wśród zatrzymanej żywności objętej embargiem (w sumie 552 tony w pół roku), większość wysłały białoruskie firmy. Białoruś jest więc najpopularniejszym kanałem przerzutowym zakazanych produktów.


Inne kraje, które deklarowały zwiększenie eksportu swojej żywności do Rosji, nie wywiązały się z obietnic. Turcja, które obiecała wzrost eksportu owoców i warzyw, zmniejszyła dostawy o 10 proc. Ekwador wysłał w sierpniu 2014 r. specjalną delegację do Moskwy, by zapowiedziała duże dostawy owoców morza, kwiatów, warzyw i owoców. Na obietnicach się skończyło. Import zmniejszył się z 577,7 tyś. ton do 523,2 tyś. ton. Także Brazylia nie spełniła rosyjskich oczekiwań.
Największy spadek nastąpił jednak w dostawach z Argentyny (- 32,3 proc.) i RPA (-38 proc.), i to pomimo deklaracji wzrostu eksportu mięsa oraz owoców i warzyw. O 69 proc. zmniejszyła wysyłki żywności do Rosji Nowa Zelandia - największy dostawca nabiału i serów na rynek azjatycki.


Źródło: Rzeczpospolita 11.08.2015


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij