Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spadek wartości eksportu artykułów mleczarskich
Wstępne dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że w pierwszych pięciu miesiącach roku wartość sprzedaży zagranicznej artykułów mlecznych wyniosła 656 mln euro i była o 20,1 proc. niższa niż w analogicznym okresie w roku poprzednim - donoszą analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Warto zaznaczyć, że wysoka była zeszłoroczna baza doniesienia - w okresie I-V 2014 r. bardzo wysoki był eksport artykułów mlecznych podobnie jak ich ceny. Jedną z przyczyn spadku było ograniczenie handlu z Rosją. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszych pięciu miesiącach minionego roku wartość eksportu artykułów mleczarskich na ten rynek osiągnęła 67,2 mln euro.


Przyczyną głębokich spadków były również niższe ceny wszystkich głównych produktów mlecznych. Mimo zwiększenia wolumenu eksportu artykułów mlecznych ogółem o 11 proc., w analizowanym okresie ich wartość spadła o nieco ponad 20 proc.. Dotyczyło to głównie mleka i śmietany (CN 0401), a także masła oraz innych tłuszczów otrzymywanych z mleka (CN0405).


Na tle ogólnego spadku eksportu dość przyzwoicie wygląda handel jeśli chodzi o kraje UE-28. W analizowanym okresie jego wartość zmniejszyła się "jedynie"' o 8,6 proc. do 466 mln euro. Jeśli chodzi o Niemcy, główny partner handlowy Polski w UE, spadek był jeszcze mniejszy i wyniósł 6,0 proc.. Warto jednak zaznaczyć, że wolumenowo sprzedaż zagraniczna artykułów mlecznych do krajów Unii wzrosła o 14,4 proc. do 383 tys. t.

 

(Źródło: www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij