Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nasila się dyskusja o znakowaniu żywności
Organizacja branżowa Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wraz z PFPŻ, POHID, PZPBM, KRD-IG, POLSUS oraz Związkiem Polskie Mięso zainicjowały dyskusję w europejskim parlamencie nt. barier w obrocie produktami spożywczymi powstających w krajach UE i szkodliwych dla koncepcji wspólnego rynku.

Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego wskazuje, że nasilają się inicjatywy w poszczególnych krajach członkowskich, aby znakować kraj pochodzenia produktu, nie ze względu na związane z tym jego szczególne właściwości (CHOG, GTS), ale jako podstawę dla wzmacniania popytu na rodzime produkty. Komisja Europejska nie wspiera takiego podejścia. Widać jednak takie silne tendencje i działania m.in. we Włoszech, Finlandii, Szwecji.


W Polsce sprawa znakowania polskich produktów krajem pochodzenia budzi kontrowersje. - Z jednej strony padają argumenty, że Polska żywność jest najwyższej jakości i powinniśmy dążyć do obowiązkowego znakowania krajem pochodzenia, a z drugiej strony głosy że jesteśmy eksporterem żywności netto i taka polityka uderzy w nasze interesy - tłumaczy Jerzy Wierzbicki. - Ostatnio nasiliły się głosy, aby znakować produkty mleczne krajem pochodzenia, ponieważ na rynku pojawia się tańsze mleko z Litwy i Niemiec i apelować do konsumentów, aby wybierali polskie produkty - dodaje.


Aktualne stanowisko rządu jest przeciw obowiązkowemu znakowaniu, a z kolei w programie PiS jest postulat wprowadzenia obowiązkowego oznaczania kraju pochodzenia.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij