Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Taniej w spożywczym, deflacja ma się dobrze
Deflacja topnieje, ale wolniej, niż się spodziewano. W maju wyniosła -0,9 proc. Paliwa drożeją, jak się spodziewano, za to żywność ciągle nie.

Z deflacja zmagamy się od 10 miesięcy. Miało być na chwilę, a jest na dłużej. Nawet gdy już wskaźnik cen odbił się od dna, wydobywanie się na powierzchnię jest długie i mozolne. Ale dla nas, konsumentów, to dobrze, bo możemy mniej pieniędzy wydawać na codzienne zakupy.


Ekonomiści sądzili, że w maju wskaźnik cen wyraźnie podskoczył w górę. Ciągle miał być ujemny (ceny koszyka dóbr i usług są niższe od tych sprzed roku), ale spadek już nie byłby tak głęboki jak w kwietniu. Wówczas wyniósł -1,1 proc. Średnia oczekiwań rynkowych to -0,7 proc. Przed publikacją danych ekonomiści obstawiali, że zaskoczeniem może być szybszy wzrost cen. Tak bowiem stało się w innych krajach regionu. Na Węgrzech wskaźnik cen podskoczył nawet z -0,3 proc. do 0,5 proc. - Przyczyną był szybszy wzrost cen - mówił w porannym komentarzu Rafał Sadoch z Plus Banku. Jego zdaniem to dlatego, że efekt sankcji wygasa. Wzrostu dynamiki cen żywności spodziewał się także Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego -jego prognoza to -0,6 proc. Tymczasem GUS zaskoczył: deflacja stopniała, ale o połowę mniej. Ceny żywności w ciągu miesiąca spadły o 0,2 proc. i były o 2,2 proc. niższe niż w maju 2014 r. I to było główne źródło zaskoczenia, gdyż analitycy spodziewali się miesięcznego wzrostu cen w spożywczakach. Drożały jedynie owoce, ryż, czekolada i mąka. Natomiast tańsze niż w kwietniu były nie tylko warzywa, lecz także jajka, mleko, jogurty, sery, twarogi, mięso, makarony, ryby i oleje. 



„Niższe niż przed miesiącem ceny żywności są dużą niespodzianką i nie potwierdzają wzrostowych tendencji obserwowanych na rynkach hurtowych" - napisał w komentarzu do danych Wojciech Matysiak, ekonomista Pekao SA. „Żywność ma - jak się wydaje - nadal problem z powrotem do trendów sprzed wprowadzenia restrykcji - napisała w komentarzu do danych Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. - Sytuacja może się jednak zmienić w kolejnych miesiącach w związku z nowymi rynkami zbytu znajdowanymi przez producentów, kurczącymi się zapasami i także notowaną w niektórych regionach suszą grożącą mniejszymi tegorocznymi zbiorami" - zastrzegła.


Więcej w: Gazeta Wyborcza 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij