Prof. Brouns: Syrop glukozowo-fruktozowy jest taki sam jak cukierZarówno węglowodany występujące jako naturalny składnik produktów żywnościowych (np. owoce i miód), jak i węglowodany dodawane do żywności w procesie jej przetwarzania mają taki sam efekt metaboliczny dla organizmu człowieka – ocenia prof. Fred Brouns z Wydziału Zdrowia, Medycyny i Nauk Przyprodniczych Departamentu Biologii Człowieka Uniwersytetu z Maastricht.W odniesieniu do syropu glukozowo-fruktozowego prof. Brouns wskazuje, że jest on w zasadzie taki sam jak cukier – zarówno pod względem składu, jak i kaloryczności (tj. 4 kcal/g). Ekspert uważa, że to podobieństwo sprawia, iż ludzki organizm absorbuje syrop glukozowo-fruktozowy w taki sam sposób.
Zdaniem profesora nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy spożyciem syropu glukozowo-fruktozowego a otyłością. Podkreśla on, że wiele czynników związanych ze zmianą stylu życia, diety i braku aktywności fizycznej przyczynia się do rozwoju otyłości i cukrzycy. Dietetycy, eksperci ds. żywienia oraz naukowcy zgadzają się, że główną przyczyną jest brak równowagi między kaloriami spożywanymi a spalanymi, co sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w organizmie i rozwojowi otyłości.
W tym kontekście należy pamiętać, że każdy cukier, w tym syrop glukozowo-fruktozowy, powinien być spożywany z umiarem.
Syrop glukozowo-fruktozowy to płynny składnik słodzący stosowany w produkcji żywności i napojów. Składa się on z różnych cukrów, głównie glukozy i fruktozy, połączonych ze sobą w różnych proporcjach, a zawartość fruktozy może wynosić od 5 do 50 proc. Jeśli zawartość fruktozy przekracza 50 proc., produkt taki określa się jako syrop fruktozowo-glukozowy.
pełna lista aktualności
|