Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Bez śniadania jesteśmy grubsi i głupsi
Specjaliści od żywienia szacują, że od 10 do nawet 40 proc. dorosłych Polaków nie je codziennie pierwszego śniadania. Im młodsza osoba, tym większa szansa, że zaczyna dzień bez jedzenia.

Pod koniec kwietnia po raz czwarty obchodzony był Europejski Dzień Śniadania. Pierwsze obchody związane były ze startem europejskiej kampanii społecznej „Make time for breakfast". Ma ona zachęcić Europejczyków do codziennego śniadania, ale też zmobilizować unijnych decydentów do działań kształtujących prawidłowe nawyki żywieniowe. Z okazji dnia śniadania eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie tłumaczyli, dlaczego ten poranny posiłek jest tak ważny. 

 

Śniadanie ma niekorzystną pozycję. Poranny pośpiech powoduje, że nie jemy go wcale, jemy w małym zakresie lub w biegu - mówił prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ. - Jeśli uwzględnimy, że nie powinno się jeść na 2-3 godziny przed snem, to śniadanie spożywane jest po najdłuższej przerwie w ciągu doby. A przecież w momencie obudzenia się wzrasta nam praca serca, przyspiesza perystaltyka jelit. Całe ciało jest przygotowane na to, żebyśmy zjedli. Te pierwsze 30 mln po obudzeniu jest małym szokiem dla organizmu, który musi przejść ze stanu spoczynku do aktywności. Zmienia się cały układ hormonalno-nerwowy. Śniadanie ma dostarczyć organizmowi energii i składników odżywczych zgodnie z piramidą żywienia i zaleceniami żywieniowymi.

 

Jedzenie śniadania dzieciom i młodzieży umożliwia harmonijny rozwój intelektualny i fizyczny. Zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości od 20 do 30 proc.! Dane te dotyczą nie tylko najmłodszych, choć u nich śniadanie odgrywa znacznie ważniejszą rolę niż u dorosłych. Śniadanie bardzo poprawia nasze funkcje poznawcze. Po posiłku organizm ma dostęp do glukozy znajdującej się w krwi. Ma to kolosalne znaczenie dla mózgu. Codzienne jedzenie dobrych śniadań poprawia pamięć krótkotrwałą i epizodyczną. W dłuższym okresie następuje też poprawa naszego stanu odżywienia (nie należy go mylić z masą ciała).

 

(Więcej w: Gazeta Wyborcza 6.05.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij