Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czy Polska branża spożywcza jest przygotowana na deregulacje unijnego rynku mleka i cukru?
1 kwietnia 2015 r. zlikwidowany został system kwot mlecznych w Unii Europejskiej. Z kolei 1 października 2017 r. przestaną obowiązywać kwoty cukrowe. Uwolnienie unijnych rynków mleka i cukru jest szczególnie istotne dla polskiej branży spożywczej, gdyż zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w roku kwotowym 2013/2014 Polska zajmowała 3 miejsce pod względem produkcji cukru i 6 miejsce pod względem produkcji mielą w UE.

W ostatnich latach podaż mleka w Unii Europejskiej utrzymywała się na poziomie wyraźnie niższym od sumy wszystkich krajowych kwot mlecznych (w latach 2009-2014 była ona średnio o 6,2% niższa od limitów). Sygnalizuje to, że skala wzrostu podaży mleka po likwidacji kwot mlecznych będzie ograniczona. Pomimo utrzymywania się unijnej produkcji mleka poniżej poziomu wyznaczonego przez kwoty mleczne, co spowodowane było niższą produkcją w większości państw UE, w kilku krajach (m.in. w Danii, Niemczech, Holandii, Austrii i Polsce) mieliśmy do czynienia z tendencją do nadprodukcji mleka. Jest to spowodowane występowaniem różnic w relatywnych kosztach produkcji mleka pomiędzy krajami - w niektórych krajach wytwarzanie mleka jest bardziej opłacalne w stosunku do innych rodzajów produkcji rolnej. Tym samym można oczekiwać, że w warunkach wolnorynkowych doprowadzi to w średnim okresie do koncentracji produkcji i kraje, które do tej pory nie wykorzystywały znacznej części swoich kwot mlecznych będą stopniowo tracić swoje udziały w rynku na rzecz krajów, które miary problem z przestrzeganiem limitów produkcji. 


Można oczekiwać, że Polska znajdzie się w grupie krajów, w których likwidacja kwot mlecznych przyczyni się do zwiększenia produkcji. Wsparcie dla takiej oceny stanowią dane Komisji Europejskiej, zgodnie z którymi przez ostatnie trzy lata polscy producenci przekraczali swoje limity produkcji, mimo tego, że w ramach programu likwidacji kwot mlecznych w latach 2009-2013 były one zwiększane o 1% rocznie.

 

Decyzję o likwidacji kwot cukrowych z dniem 1 października 2017 r. podjęto już w 2013 r. Biorąc pod uwagę strukturę unijnego sektora cukrowniczego, w którym w rękach 10 największych przedsiębiorstw znajduje się ok. 90% rynku, można oczekiwać, że deregulacja rynku doprowadzi do wzrostu produkcji cukru w wyniku większej walki konkurencyjnej pomiędzy przedsiębiorstwami. Skala wzrostu produkcji zależeć będzie jednak od cen na światowym rynku cukru. Jednocześnie jest bardzo prawdopodobne, że zaostrzenie konkurencji pomiędzy największymi producentami będzie oddziaływać w kierunku koncentracji produkcji oraz podnoszenia efektywności kosztowej. Zaostrzenie konkurencji pomiędzy międzynarodowymi koncernami na unijnym rynku po likwidacji kwot cukrowych może prowadzić do zamykania relatywnie niewielkich zakładów w Polsce i koncentracji produkcji cukru w dużych cukrowniach w Niemczech i we Francji. Tym samym likwidacja kwot cukrowych najprawdopodobniej będzie oddziaływać w kierunku spadku produkcji cukru w Polsce.

 

(Więcej w: Puls Biznesu Przemysł spożywczy)

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij