Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister Sawicki: Przetwórcy żywności zbyt często konkurują między sobą
Polska jest jednym z najważniejszych producentów żywności w UE. Nie wykorzystujemy jednak tego potencjału w pełni. Nasi przetwórcy zbyt często konkurują między sobą na rynkach zagranicznych - przekonuje minister rolnictwa Marek Sawicki.

Chcę podziękować całemu sektorowi rolnemu, że w tym trudnym 2014 r. mimo rosyjskiego embarga nie daliśmy się sprowadzić do poziomu recesji i utrzymywaliśmy dodatnią dynamikę eksportową - powiedział minister podczas poniedziałkowej imprezy "Wielkanoc - Mięsne Święta - Polska Tradycja".


Eksport żywności w 2014 r. wyniósł ponad 21 mld i był o 4,5 proc. wyższy niż w 2013 r. Dodatnie saldo w handlu żywnością wyniosło 6,7 mld euro.


Minister ocenił, że sytuacja w sektorze przetwórstwa mięsa zawsze jest zróżnicowana - są zakłady, branże, które doskonale sobie radzą i takie, które mają okresowe problemy.


"Zawsze w rolnictwie pierwszym ogniwem jest rolnik, jest producent surowca, ale ten rolnik nie zawsze musi być pierwszym odizolowanym ogniwem. On powinien być włączony w cały łańcuch przetwarzania i sprzedaży" - przekonywał szef resortu rolnictwa. Jego zdaniem sytuacja w tym zakresie powoli się zmienia, najbardziej ten proces zaawansowany jest w sektorze mleczarskim, zmiany następują także w sektorze mięsnym, wędliniarskim.


Według ministra, polskie firmy na rynkach zagranicznych są konkurencyjne dzięki bardzo wysokiej jakości, ale jednocześnie zbyt często konkurują między sobą. Jak mówił Sawicki, producenci żywności wykorzystując dobrą jakość surowca, najnowocześniejsze przetwórstwo oraz krajowe i unijne środki mogą "odważniej sięgnąć po konsumentów Europy i świata". "Wierzę, że rok 2015 będzie kolejnym, w którym nasza dynamiczna ekspansja będzie miała miejsce" - podkreślił.


Sawicki zaznaczył, że ze środków UE będą też mogli skorzystać rolnicy, którzy wydają się najsłabsi w produkcji. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, podobnie jak w poprzedniej, są możliwości dofinansowania inwestycji zespołowych - tłumaczył Sawicki. Dodał, że rolnicy mogą też podejmować działania w zakresie przetwarzania i sprzedaży bezpośredniej.


Minister podkreślił, że dla grup producentów i organizacji producenckich będą środki na rozpoczęcie działalności przetwórczej, ale będzie także możliwość włączenia się rolników do przetwórstwa rolno-spożywczego przez zakup udziałów w tych firmach i podwyższanie ich kapitałów.


"Marzy mi się, by to przedsiębiorcy namawiali rolników, pomagali w organizowaniu się w zespoły, grupy, organizacje, a uczestnicząc w tych organizacjach, także międzysektorowo (żeby) można było tworzyć duże klastry i rzeczywiście konkurować nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym" - mówił Sawicki.


Polska eksportuje ok. 30 proc. produkowanej żywności, ale - zdaniem ministra - gospodarstwa rolne mają potencjał co najmniej w 40 proc. niewykorzystany, więc "warto, żebyśmy z tego potencjału skorzystali (...)". 


(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij