Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prezes PFPŻ: Produkcja i eksport żywności to filary polskiej gospodarki
Skutki ograniczeń w handlu międzynarodowym sektor rolno-spożywczy odczuwał w całym 2014 r. Jednak wyniki osiągnięte przez polską gospodarkę żywnościową pokazują, że pomimo bardzo trudnych warunków rynkowych nasi rolnicy i przetwórcy dają sobie dobrze radę - powiedziała Małgorzata Skonieczna, prezes PFPŻ na VI Forum 100 - Dorocznej Gali Przemysłu Żywnościowego.

Miarą siły i konkurencyjności polskiej gospodarki żywnościowej jest wielkość eksportu oraz wartość salda handlowego. - Zeszły rok to kolejny dowód na to, że produkcja i eksport żywności to filary polskiej gospodarki. Przekroczenie 21 mld euro wartości eksportu oraz 6 mld euro dodatniego salda handlowego wyraźnie pokazuje, że nawet w bardzo trudnych warunkach kryzysowych polska żywność świetnie potrafi zarówno zdobywać nowe rynki w krajach trzecich, jak i umacniać swoją pozycję na niezwykle konkurencyjnym rynku unijnym - podkreśliła Małgorzata Skonieczna.


- Dobre wyniki eksportowe zawdzięczamy przede wszystkim bardzo licznym programom promocyjnym, prowadzonym dzięki funduszom promocji a także wysokiej aktywności oraz konsekwencji we wspieraniu polskiego eksportu ze strony ministerstwa rolnictwa i ministerstwa gospodarki. Nie do przecenienia są również działania prowadzone przez podległe resortom instytucje, takie jak Agencja Rynku Rolnego i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych - dodała.


Prezes PFPŻ zwróciła uwagę, że biorąc pod uwagę zarówno geopolityczne, jak i gospodarcze uwarunkowania polskiego eksportu, nasz kraj powinien zdecydowanie przeciwstawiać się wszelkim próbom praktyk protekcjonistycznych na rynku wspólnotowym. - Dlatego nasza federacja razem ze wszystkimi organizacjami branżowymi będzie nadal podejmować zdecydowane działania mające na celu niedopuszczenie do dyskryminacji surowców i produktów ze względu na ich pochodzenie, składniki oraz znakowanie - zaznaczyła Skonieczna.


- Chcemy, aby rynek unijny pozostał nadal rynkiem opartym na swobodzie przepływu dóbr i usług. Jednocześnie popieramy działania mające na celu eliminację z tego rynku firm i produktów, które podważają jego wiarygodność. Stąd z zadowoleniem przyjęliśmy informację o uruchomieniu europejskiego systemu ostrzegania o produktach zafałszowanych. Jest to jeden z wielu kroków w kierunku podniesienia jakości i bezpieczeństwa żywności a także zmniejszenia szarej strefy w produkcji spożywczej - oceniła prezes PFPŻ.


(Źródło: Portalspożywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij