Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Firmy spożywcze zainwestowały w Polsce niemal 10 mld euro
- Na koniec 2013 r. wartość skumulowanych inwestycji zagranicznych w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego wyniosła 9,2 mld euro i było to wg danych NBP 6 proc. ogółu inwestycji - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W Polsce swoje zakłady uruchomiły dotychczas m.in. takie koncerny spożywcze, jak PepsiCo, Nestle, Mondelez, Coca-Cola, Danone, czy Mars. Firmy z sektora rolno-spożywczego z udziałem kapitału zagranicznego najczęściej inwestowały dotychczas w takich województwach jak m.in. mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie, opolskie oraz dolnośląskie.


Jak zauważa Majman, w latach 2004-2014 przy współudziale PAIIZ zrealizowano 507 projektów inwestycyjnych, wśród których znalazły się 24 projekty inwestycyjne z branży rolno-spożywczej o łącznej wartości prawie 1,5 mld euro oraz docelowym zatrudnieniu blisko 6 tys. osób.


Największą inwestycją obsługiwaną przez PAIIZ był projekt budowy fabryki słodyczy Cadbury (obecnie Mondelez) w Skarbimierzu, której wartość wyniosła 256,7 mln euro, a także rozbudowa za 100 mln euro zakładu tej firmy w Bielanach Wrocławskich.


Z kolei w ubiegłym roku największym projektem z sektora spożywczo-rolnego obsługiwanym przez PAIIZ było przejęcia zakładu Morpol w Ustce przez norweskie Marine Harvest VAP Europe. Wartość tej transakcji opiewała na 250 mln euro.


W tej chwili PAIIZ obsługuje 11 projektów inwestycyjnych z branży spożywczej o łącznej wartości 453 mln euro oraz docelowym zatrudnieniu 800 osób. W przypadku dwóch projektów firmy złożyły wniosek o udzielenie pomocy publicznej w formie grantów.


(Źródło: Portalspożywczy.pl)

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij