Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister rolnictwa pojedzie "otwierać" indyjski rynek
Minister rolnictwa Marek Sawicki rozpocznie od poniedziałku wizytę w Indiach. Pojedzie na rozmowy ws. możliwości eksportu polskiej żywności na tamten rynek - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa. Rynek Indii polskie firmy oceniają jako perspektywiczny.

"Głównym celem wizyty w Indiach jest konieczność przeprowadzenia bezpośrednich rozmów nt. dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku indyjskiego" - poinformował resort. Wizyta potrwa do środy. Ministrowi będą towarzyszyli m.in. szef Inspekcji Weterynaryjnej, szef Instytutu Weterynarii w Puławach oraz główny inspektor Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.


Termin wizyty ministra w Indiach zbiega się z targami rolno-spożywczymi AAHAR 2015 (The International Food and Hospitality Fair Aahar) w New Delhi w których bierze udział blisko 30 polskich firm reprezentujących sektor rolno-spożywczy m.in. z branży mięsnej i mleczarskiej.


Według ministerstwa, kraje Azji i Bliskiego Wschodu od kilku lat stają się coraz ważniejszymi odbiorcami polskiego eksportu rolno-spożywczego, m.in. dzięki staraniom polskiej administracji, zarówno w zakresie ustalania warunków obrotu, jak i działań informacyjno-promocyjnych.


Resort zwraca uwagę, że otwieranie nowych rynków dla sektora rolno-spożywczego ma bardzo duże znaczenie szczególnie w momencie, gdy występują trudności na dotychczasowych rynkach zbytu ze względu na pogorszenie się sytuacji gospodarczej lub zamykanie rynku z powodów politycznych (rosyjskie embargo).


Polskie firmy uważają, że rynek Indii jest perspektywiczny ze względu m.in. na dużą liczbę ludności, jak i wzrost zamożności mieszkańców tego kraju.


Niedawno (w styczniu br) z wizytą w Indiach przebywał wicepremier Janusz Piechociński oraz wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Rozmawiano wówczas nt. możliwości eksportu z Polski jabłek. Indie sprowadzają rocznie ok. 200 tys. ton tych owoców.


Na razie jednak obroty handlowe żywnością między Polską a Indiami są niewielkie. Polska eksportowała w ubiegłym roku produkty spożywcze o wartości 6,4 mln euro wobec 2,9 mln euro rok wcześniej. Głownie do Indii trafiły wyroby czekoladowe i pieczywo cukiernicze, ryby, mąka i dżemy.


Znacznie więcej artykułów rolno-spożywczych Polska sprowadziła z Indii. Wartość importu w 2014 r. wyniosła 107,7 mln euro wobec 86,4 mln euro w 2013 r. W Indiach kupujemy głownie tytoń, suszone nasiona (sezam i gorczycę), herbatę, orzechy kokosowe, ekstrakty, skorupiaki i ryż.


(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij