Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Znakowanie żywności - konferencja w Roterdamie
W dniach 14 - 15 lutego 2006, pod wspólną egidą Ministerstwa Zdrowia, Spraw Socjalnych i Sportu Holandii oraz Brytyjskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSA) , zorganizowano w Roterdamie konferencję poświęconą przyszłości europejskich przepisów w zakresie znakowania żywności.

Organizatorzy konferencji zdołali zgromadzić na liście uczestników przedstawicieli kluczowych podmiotów zaangażowanych w problematykę znakowania żywności: przedstawicieli administracji publicznej, czołowych firm produkujących żywność oraz ich stowarzyszeń, sieci wielko powierzchniowych, organizacji konsumentów i naukowców. W konferencji uczestniczył przedstawiciel Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem konferencji było określenie kierunku zmian przepisów UE. Trwają przygotowania do gruntownego przeglądu unijnych przepisów w sprawie znakowania. Uczestnicy podkreślali, że obecnie przepisy wymagają podawania wielu informacji, które nie zawsze są niezbędne ze względu na podejmowanie decyzji o zakupie danego produktu. Jednocześnie konsumenci coraz częściej domagają się nowych informacji, do których nie zawsze mają dostęp, np. ostrzeżenia dla alergików. Niestety, z badań wynika, że w chwili obecnej, wielu konsumentów nie czyta informacji zawartych na opakowaniach, nie tylko z powodu ilości i czytelności tekstu, ale przede wszystkim na skutek braku niezbędnej wiedzy. Jednocześnie organizacje konsumenckie domagają się ujawniania coraz większej ilości nowych danych, np. dotyczących stosowanych technologii, czy pochodzenia produktu. Zwiększy to jeszcze akcentowaną przez wszystkich potrzebę edukacji konsumentów.

Podczas warsztatów uczestnicy w grupach dokonali analizy stanu obecnego i sformułowali plany na przyszłość w zakresie legislacji dotyczącej znakowania. Większość ekspertów zgodziła się, iż przepisy powinny umożliwiać umieszczanie na opakowaniach najważniejszych informacji w maksymalnie przejrzysty sposób (eksperci z Holandii zaproponowali model rozwiązania). Jednocześnie wiele innych informacji powinno być dostępne poprzez dodatkowe źródła:
- strony internetowe;
- broszury;
- bazy danych dostępne w punktach sprzedaży, np. współpracujące z czytnikami kodów kreskowych.

>>> Pobierz materiały z konferencji (ZIP, 14 MB)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij