Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Relacja z seminarium PFPŻ ZP pt.: "Znakowanie żywności w przemyśle spożywczym w świetle obowiązujących najnowszych przepisów"
Prawidłowe oznakowanie produktów spożywczych zgodne z wymaganiami prawa żywnościowego było głównym tematem seminarium, które odbyło się 26 lutego 2015 r. w Warszawie.

Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w celu przybliżenia zmian wymagań prawnych z zakresu znakowania produktów spożywczych, w tym sposobów podawania informacji dotyczących wartości odżywczej, a także stosowania oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych. Zainteresowanie tą tematyką było bardzo duże, w konferencji wzięło udział ok. 80 przedstawicieli przedsiębiorstw spożywczych z całej Polski, reprezentujących różne branże.

 

Konferencję otworzyła i prowadziła Dorota Kozłowska – dyrektor ds. legislacji Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców oraz zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Food-Lex”.

 

Część merytoryczną rozpoczęła Barbara Ratkovska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W prezentacji pt. „Stosowanie rozporządzenia 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności” szczegółowo zostały omówione nowe Pytania i odpowiedzi Komisji Europejskiej z zakresu podawania informacji o wartości odżywczej. „Czy graficzny sposób prezentacji może być stosowany dla zilustrowania wartości liczbowych zadeklarowanej wartości odżywczej?”, „Jakie składniki odżywcze należy deklarować w odniesieniu do żywności niepakowanej w przypadku chęci zadeklarowania ilości błonnika?”, „Czy dozwolone jest podawanie informacji o pojedynczym składniku w głównym polu widzenia, np. X% tłuszczu?” – to tylko część wątpliwości, które zostały rozwiane. P. Ratkovska poinformowała uczestników konferencji także o dalszych pracach Komisji Europejskiej w obszarze wartości odżywczej.

 

Prace Komisji Europejskiej dotyczące ogólnego znakowania produktów spożywczych i przydatne wskazówki dla przedsiębiorców przedstawiła natomiast Dorota Kozłowska – dyrektor ds. legislacji PFPŻ ZP. Dzięki prezentacji uczestnicy dowiedzieli się o najnowszych interpretacjach tzw. „Q&A”, przewodnikach dotyczących znakowania żywności, w tym QUID i alergenów, a także wyjaśniony został temat informowania konsumentów o pochodzeniu produktów.

 

Następnie Marcin Tomasik reprezentujący Kancelarię Tomasik Jaworski Sp. p. omówił prezentację pt. „Przekazywanie konsumentom informacji na temat żywności  w świetle regulacji o prawach konsumenta”. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się wówczas o podstawach prawnych systemu ochrony konsumenta, a także o decyzjach prezesa UOKIK w zakresie nieprawidłowości w informowaniu o produkcie.

 

Ostatnim wystąpieniem, które zamknęło konferencję była prezentacja – Andrzeja Kuciela z TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. W pierwszej części pt. „Problemy interpretacyjne i nieprawidłowości dotyczące stosowania rozporządzenia UE 1169/2011" zostały omówione konkretne przykłady błędów popełnianych przez przedsiębiorców, m.in. brak wyróżnienia składników powodujących alergie lub reakcje nietolerancji, nieuzasadnione przywołanie kategorii składników czy nieprawidłowe podawanie zawartości surowców mięsnych w wykazie składników. Natomiast w II części pt. „Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne – powiązanie z wymaganiami rozporządzenia nr 1169/2011, odchylenia zawartości składników deklarowanych w oświadczeniach” p. Kuciel przedstawił praktyczne kwestie wynikające z przepisów w tym zakresie dla przedsiębiorców.

 

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy, o czym świadczyła  liczba pytań zadawanych prelegentom po każdym wykładzie oraz żywa dyskusja - również podczas przerw.

 


Partnerzy Strategiczni PFPZ ZP:

  • J.S. Hamilton Poland S.A.
  • Kancelaria DENTONS

 

Partner seminarium PFPZ ZP:

  • TUV Rheinland Sp. z o.o.

 

Patroni seminarium PFPZ ZP:

  • Krajowa Rada Drobiarska Izba Gospodarcza
  • Krajowa Unia Producentów Soku
  • Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka
  • Związek Polskie Mięso
  • UPEMI
  • QAFP

 

Patroni medialni PFPZ ZP:

  • Food-Lex
  • Gospodarka Mięsna
  • Mistrz Branży
  • Polskie Mięso
  • Portal www.pfpz.pl
  • Przegląd Mleczarski
  • Przegląd Piekarski i Cukierniczy
  • Przemysł Spożywczy 
Dorota Kozłowska – dyrektor ds. legislacji PFPŻ ZP
Barbara Ratkovska - Główny Inspektorat Sanitarny
Marcin Tomasik - Kancelaria Tomasik Jaworski Sp. p.
Marcin Tomasik - Kancelaria Tomasik Jaworski Sp. p.
Andrzej Kuciel - TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.
Uczestnicy seminarium
Uczestnicy seminarium
Uczestnicy seminarium
Uczestnicy seminarium
Uczestnicy seminarium
Uczestnicy seminarium
Monika Jonczak - dyrektor marketingu PFPŻ ZP
 
 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij