Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polski rolnik: bogaty czy biedny?
W czwartek rolnicy rozpoczną protesty przed kancelarią premiera w Warszawie. Żądają dymisji ministra rolnictwa i odszkodowań. Tymczasem w ostatnich latach byli największymi beneficjentami wejścia Polski do Unii Europejskiej - przez ponad dziesięć lat polska wieś otrzymała 230 mld zł.

Rolnicze OPZZ zapowiedziało na czwartek zorganizowanie zielonego miasteczka naprzeciwko kancelarii premiera. W proteście możne wziąć udział nawet 10 tyś. osób. Rolnicy żądają m.in. odszkodowania za straty spowodowane przez dziki, pomocy w finansowaniu kar za przekroczenie unijnych kwot mlecznych, rekompensat za straty w eksporcie wieprzowiny, m.in. z powodu rosyjskiego embarga, czy zakazu sprzedaży ziemi „w obce ręce". Rolnicy chcą też dymisji ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Choć rolnictwo odpowiada zaledwie za 3 proc. polskiego PKB, zajmuje się nim ok. 12 proc. polskich gospodarstw domowych. Dlatego siła rolników jest dość duża.


Pojawiają się jednak zarzuty, że niektórzy rolnicy chcą zbić na protestach polityczny kapitał. Tak jak wiele lat temu zrobił to Andrzej Lepper z Samoobroną. - Zapowiadany protest w Warszawie wyglądaj ak indywidualna walka Sławomira Izdebskiego, lidera rolniczego OPZZ, a nie całej grupy społecznej. Ludzie powinni bardzo ostro zareagować na działania protestujących. Nie można siłą wymuszać nierealnych postulatów - mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz, była wiceminister rolnictwa i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. I dodaje: - Rolnicy muszą wiedzieć, co zależy od Unii, co od rządu, a co od nich samych.


(Więcej w: Gazeta Wyborcza 18.02.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij