Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowe rozporządzenia wspólnotowe o dodatkach do żywności
W dniu 8 lipca br. Parlament Europejski przyjął pakiet legislacyjny, który upraszcza i ustanawia jednolitą procedurę udzielania zezwoleń na stosowanie substancji dodatkowych, aromatów i enzymów oraz reguluje kwestie związane z ich stosowaniem na rynku europejskim.

Zasady wykorzystywania dodatków do produktów spożywczych są obecnie określone w wielu odrębnych aktach prawnych Unii Europejskiej, przede wszystkim w Dyrektywach, które zostały wdrożone do przepisów krajowych. Nowe rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady będą obowiązywać bezpośrednio wszystkie kraje członkowskie i zastąpią dotychczasowe Dyrektywy. Stanowić one będą istotne uproszczenie środowiska regulacyjnego i zmienią wymogi związane ze stosowaniem tych substancji zgodnie z najnowszą wiedzą naukową na ich temat.

Wykaz zatwierdzonych substancji będzie prowadziła Komisja Europejska po uzyskaniu oceny ryzyka dokonanej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

W odniesieniu do kilku barwników wprowadzone będą po uwzględnieniu okresów przejściowych nowe wymagania z zakresu umieszczania informacji na etykitach o możliwym niekorzystnym wpływie na aktywność i zdolność koncentracji u dzieci.

W zakresie substancji dodatkowych produkowanych z wykorzystaniem procesu nanotechnologii, producenci będą zobowiązani do uzyskania ponownej autoryzacji i oceny ryzyka, jeśli zmianie ulegnie proces produkcji substancji, nawet jeśli są to zmiany niewielkie.

Proponowane rozporządzenia wprowadzą bardziej restrykcyjne zasady klasyfikowania środków aromatyzujących jako "naturalne".

Propozycje przewidują również aktualizację zasad dotyczących maksymalnej zawartości niepożądanych substancji w środkach aromatyzujących, które mogą występować w roślinach wykorzystywanych tradycyjnie jako żywność lub składniki żywnościowe. W przypadku niektórych substancji maksymalne poziomy zawartości niepożądanych substancji nie będą obowiązywać, jeśli składnikiem wykorzystywanym do produkcji środka aromatyzującego są świeże, suszone lub mrożone zioła lub przyprawy.

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij