Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czego możemy się spodziewać w 2015 r.?
Strumień mleka, susza w wódce, odrabianie mięsnych strat i spora aktywność na rynku fuzji i przejęć — to prognoza na nowy rok.

Wzrost ominie tylko rynek wódki. Tak Puls Biznesu pisał w ubie­głym roku. Prognoza nie tyl­ko się sprawdziła, ale również pozostała aktualna na 2015 r. Akcyza podwyższona od po­czątku 2014 r. będzie dalej zbierać żniwa - uważają pro­ducenci mocnych trunków. Do listopada (to ostatnie dane GUS) produkcja wódki skur­czyła się o 22 proc.


Nie spełnił się natomiast scenariusz spadku konsumpcji wieprzowi­ny. Rynek nawet wzrósł o 3 kg na głowę, a zakłady przetwórcze liczą na konty­nuację tego trendu. Rynek wołowiny pozostał stabilny, ale w związku ze zniesieniem decyzji zakazu uboju rytualnego w tym roku produkcja powinna jednak rosnąć znacznie szybciej. Będzie to też dobry rok dla drobiu, choć akurat w tym segmencie mię­snego rynku to nie nowość. W branży mięsnej można też spodziewać się fali przejęć.


Wielkie zmiany, których skutkiem powinna być kon­solidacja sektora, czekają polskie i unijne mleczarstwo. W kwietniu zniknie system kwot mlecznych, dzięki cze­mu każdy kraj będzie produkował do woli. Większa podaż powinna więc spowodować spadek cen nie tylko mleka, ale też produktów mlecznych.


Największym ciosem dla branży, którego skutki będą wciąż odczuwalne w 2015 r., jest rosyjskie embargo. Wielu producentów nadal nie zna­lazło odbiorców, którzy wy­pełniliby lukę. W związku z wirusem afrykańskiego po­moru świń liczne rynki pozaunijne wciąż są zamknięte dla polskiej wieprzowiny. Weterynarze będą musieli powalczyć o ich ponowne otwarcie, a firmy spożywcze - o dobre imię w Czechach, które wprowadzają coraz to nowe przepisy wymierzone przeciwko polskiej żywności.


(Więcej w: Puls Biznesu 7.01.2015 r.)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij