Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
PFPŻ przeciwna bojkotowi czeskich produktów
Dwa tygodnie temu do mediów wyciekło wewnętrzne rozporządzenie dla czeskiej Inspekcji Rolnej i Żywności, nakazujące szczegółowe kontrole polskiego mięsa, warzyw, owoców, wyrobów mlecznych i ryb trafiających do naszych południowych sąsiadów.

Reakcja niektórych polskich producentów była błyskawiczna. Komitet protestacyjny rolników w Małopolsce zaczął na­kłaniać konsumentów do tego, by robiąc zakupy na święta, omijali w sklepach półki z produktami pochodzącymi z Czech. Pojawia się tylko pytanie czy taki bojkot ma sens. Od momentu wejścia czeskiego rozporządzenia, czyli od sierpnia 2014 r. nasi sąsiedzi zdążyli przeprowadzić 4,5 tyś. kontroli różnych polskich produktów, jednak żaden nie wzbudził zastrzeżeń.


Ponadto, po interwencji polskich władz niesmaczne rozporządzenie zostało anulowane, a czeski rząd nazwał felerny dokument wypadkiem przy pracy. Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora Polskiej Federacji Producentów Żywności, rolnicy, którzy tak ochoczo przystąpili do antyczeskiej kampanii, sami strzelają sobie w stopę. - Eksportujemy do Czech trzy razy tyle, ile oni do nas. Jesteśmy tak wielkim dostawcą żywności dla całej Unii Europejskiej, że powinniśmy dbać o zasady wolnego rynku i tego typu problemy rozwiązywać na oficjalnej drodze administracyjnej - mó­wi Gantner. Nie warto te­go psuć. Tym bardziej że Czesi jak na razie polskiej żywności nie bojkotują.


(Więcej w: Wprost 29.12.2014)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij