Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Decyzja ws. uboju religijnego budzi optymizm branży mięsnej
Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz uboju religijnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny, czym zakwestionował obowiązująca ustawę o ochronie zwierząt w tej części. Według nas oznacza to, że od dziś ubój religijny jest zgodny z prawem - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Szef PZPBM dodaje, że w tej chwili zrzeszenie stara się ustalić czy decyzja TK oznacza jednocześnie niekonstytucyjność w odniesieniu do zakazu produkcji mięsa halal, oraz w jakim zakresie zmieni ona sytuację producentów bydła. Z wyroku TK wynika, że brak zezwolenia na poddawanie zwierząt ubojowi według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne jest niezgodny z konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Podobnie jak karanie za ubój religijny.


Wyrok TK to krok w dobrą stronę - ocenia Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa. - Decyzja Trybunału budzi optymizm. Co prawda nie analizowaliśmy jeszcze szczegółowo treści uzasadnienia wyroku, ale mamy nadzieję, że w konsekwencji decyzja Trybunału spowoduje szybkie przywrócenie możliwości prowadzenia ubojów religijnych w Polsce. Dla branży drobiarskiej jest to bardzo istotne, przede wszystkim ze względu na szansę sprzedaży mięsa drobiowego i jego przetworów na perspektywiczne rynki państw muzułmańskich. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli uruchomić eksport na tamtejsze rynki - zaznacza.


Jerzy Wierzbicki dodaje: - W trakcie dyskusji podczas obrad Trybunału wielokrotnie powtarzano jedną ważną rzecz, a mianowicie fakt, że nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, które wskazywałyby że zwierzę podczas prawidłowo przeprowadzonego uboju bez ogłuszania cierpi bardziej niż w przypadku konwencjonalnej procedury z ogłuszaniem. Pamiętajmy, że od wielu lat priorytetem Komisji Europejskiej jest szczególnie mocna troska o zachowanie dobrostanu zwierząt. Gdyby istniały jednoznaczne, bezdyskusyjne dowody na to, że ubój religijny jest mniej humanitarny od uboju z ogłuszaniem, z pewnością zostałby on zakazany we wszystkich państwach UE.


Chociaż od ogłoszenia wyroku TK minęło zaledwie kilka godzin, pojawiają się już pierwsze komentarze prawników. - Część z nich uważa, że zaprezentowana przez Trybunał decyzja praktycznie zezwala na eksport mięsa koszernego i halal z Polski - zauważa Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, zaznaczając przy tym, że jest jednak za wcześnie na jednoznaczną interpretację wyroku. - Niezależnie od pojawiających się głosów, warto pamiętać o słowach ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który zapewniał, że w przypadku zakwestionowania zakazu uboju religijnego przez TK, będzie miał on ułatwione zadanie w obszarze legalizacji eksportu polskiego mięsa do krajów arabskich - podkreśla.


Podobną opinię mają obrońcy zwierząt. Jak mówi PAP Jacek Bożek z Klubu Gaja - wyrok TK ws. niekonstytucyjności zakazu uboju rytualnego otworzył drogę dla tych, którzy chcą to robić w celach komercyjnych.


Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju religijnego nie była jednogłośna.


(Źródło: Portalspożywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij