Unia Europejska ostro walczy z foliowymi torbami na zakupyUnia Europejska zrobiła duży krok ku ograniczeniu zużycia toreb plastikowych. W nocy z poniedziałku na wtorek kraje UE i europarlament wstępnie porozumiały się co do nowych przepisów w tej sprawie. Jednak projektowi grozi fiasko z powodu zastrzeżeń KE.Wstępny kompromis pomiędzy Radą UE a Parlamentem Europejskim przewiduje obowiązkowe zastosowanie jednego z dwóch mechanizmów: albo ustalenie przez kraj celu ograniczenia liczby zużywanych torebek (do średnio 40 sztuk na osobę w 2025 r.) albo nałożenie opłat lub podatków, które skłonią klientów do zmniejszenia liczby zużywanych toreb. Wybór jednego albo drugiego mechanizmu pozostawia się krajom członkowskim.
Ograniczenie ma objąć plastikowe torby na zakupy z folii o grubości poniżej 50 mikronów, z możliwością wyłączenia lekkich plastikowych toreb, które są niezbędne ze względów higienicznych (np. sprzedawca pakuje w nie mięso, ryby czy sery na wagę) lub gdy ich użycie ograniczy marnotrawstwo żywności.
Kompromis, uzgodniony przez włoską prezydencję UE i negocjatorów PE, muszą jeszcze zatwierdzić państwa członkowskie oraz cały europarlament. Jednak wprowadzeniu nowych przepisów mogą przeszkodzić zastrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące krajowych celów ograniczeń zużycia toreb plastikowych. Zgodnie z analizą skutków proponowanej legislacji (tzw. impact assessment) nie jest możliwe ustalenie takich celów dla wszystkich państw członkowskich, bo w ośmiu krajach UE brakuje potrzebnych do tego danych.
W środę KE przyjmie stanowisko w sprawie kompromisu. Jeśli będzie ono negatywne, to państwa członkowskie będą musiały jednomyślnie opowiedzieć się za porozumieniem, by odrzucić weto Komisji.
W ramach proponowanego kompromisu zgodzono się na ustępstwo pod adresem Wielkiej Brytanii - spełniono jej postulat, by restrykcjom nie podlegały torby plastikowe zwane oksy-biodegradowalnymi. Komisja Europejska ma dopiero zbadać, czy są one rzeczywiście przyjazne dla środowiska, i w zależności od tego podjąć dalsze kroki. Zdaniem ekologów torby te rozkładają się na tysiące niedegradowalnych części i pozostają groźne dla środowiska.
(Źródło: PAP/Portalspożywczy.pl)
pełna lista aktualności
|