Banki Żywności gromadzą produkty objęte embargiem RosjiPolskie warzywa i owoce - m.in. marchew, kapusta i jabłka - objęte rosyjskim embargiem, dzięki akcji Banków Żywności, trafią do najuboższych.Zebrane środki finansowe zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów związanych z intensywniejszą pracą magazynów Banków Żywności oraz środków transportu - poinformowały Banki Żywności.
Od 14 sierpnia do 14 października 2014 Banki Żywności przekazały dla osób potrzebujących ponad 6 tys. ton warzyw i owoców objętych rosyjskim embargiem. "Pomóż nam przekazać więcej" - apelują Banki Żywności. Koszt sms to 5 zł plus VAT. Według organizacji, "5 zł ratuje 50 kg owoców i warzyw".
Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 31 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki udzielają bezpłatnej pomocy żywnościowej ponad 3,6 tys. organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko 1,7 mln osób najbardziej potrzebujących.
Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.
W 2013 r. Polska sprzedała do Rosji 935 tys. ton żywności o wartości 440 mln euro, z tego 60 proc. stanowiły jabłka. Znaczny udział w wartości polskiego eksportu miały pomidory, papryka, kapusta, pieczarki oraz mrożone owoce i warzywa.
(Źródło:
PAP/Portalspożywczy.pl).
pełna lista aktualności
|