Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Eksport żywności się podwoi
Solidna baza surowcowa i zaplecze techniczne pozwolą podwoić eksport w ciągu kilkunastu lat, bo polska marka jest coraz bardziej uznana na świecie. Warunkiem zwiększania eksportu są dywersyfikacja rynków zbytu i konsolidacja producentów.

W trakcie debaty „Ofensywa polskiej żywności na światowych rynkach", jaka odbyta się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, przypominała, że w 2013 roku eks­port sektora rolno-spożywczego osiągnął wartość około 20 mld euro, podczas gdy w roku 2003, na rok przed wejściem do UE, wynosił on 4 mld euro. - Nastąpił pięciokrotny wzrost. Odpowiednio rosło też dodatnie saldo, co nie jest jednoznaczne dla całej gospodarki — powiedziała wiceminister.


Eksperci byli zgodni, iż eksport polskiej żywności może podwoić się w ciągu kolej­nych kilkunastu lat. Przemawia za tym wysoka jakość produktów uzyskana dzięki zaawansowanej technologii produkcji, a także odpowiedni kapitał ludzki.


Uczestnicy debaty wskazywali jednocześnie na czynniki, które mogą zadecydować o dalszym rozwoju branży spożywczej. Poza potrzebą konsolidacji przetwórców, stwierdzono, że polski kapitał powinien zacząć inwestować za granicą, inaczej rynki trzecie też będą się powoli zamykały.


Ponadto, wsparcie administracji rządowej wydaje się niezbędne, by firmy mogły osiągać sukcesy na rynkach zagranicznych. Kluczowymi zadaniami administracji byłoby otwieranie rynków pozaunijnych, na których mamy do czynie­nia z różnymi barierami, przede wszystkim pozataryfowymi, a także zapewnienie dostępu do informacji o zagranicznych rynkach dla przedsiębiorców, którzy chcą zacząć eksport.

 

(Źródło: Rynek spożywczy)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij