Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Niższy import olejów roślinnych do UE w I kwartale br.
Wg danych opublikowanych przez Oil World, import netto olejów roślinnych do UE w I kwartale 2014 r. wyniósł 1,4 mln t i był o 11 proc. niższy r/r. Import wyniósł 1,82 mln t wobec 2,00 mln t w tym samym okresie 2013 r., natomiast eksport 0,42 mln t wobec 0,44 mln t w I kwartale 2013 r. - podali analitycy Banku BGŻ.

Do spadku importu przyczyniły się m.in. stosunkowo wysoka produkcja wewnętrzna, wysokie zapasy na koniec 2013 r. oraz zmniejszająca się konkurencyjność cenowa oleju palmowego wykorzystywanego na cele energetyczne.


W strukturze importu olejów roślinnych do UE w I kwartale 2014 r., tak jak przed rokiem, dominował olej palmowy (83 proc.). Przywóz tego surowca w analizowanym okresie zmniejszył się o 3 proc. r/r, do 1,52 mln t. Miało to związek, jak wspomniano wyżej, z jego malejącą konkurencyjnością cenową, nie tylko w stosunku do innych olejów, ale i paliw kopalnych. Zmniejszyło się wykorzystanie oleju palmowego do generacji ciepła i energii elektrycznej. Z drugiej strony, jak zaznacza Oil World, zużycie tego surowca do produkcji biodiesela w ostatnich miesiącach kształtowało się na stosunkowo wysokim poziomie, ze względu na istotny spadek importu biodiesela z oleju palmowego (w odpowiedzi na wyższe cła na import biodiesela z Indonezji, jakie nałożono w ub.r.).


W przypadku oleju słonecznikowego, którego udział w strukturze importu olejów roślinnych do UE, w I kwartale wyniósł 10 proc., przywóz obniżył się o 37 proc. r/r, do 182 tys. t. Zmusiło to ukraińskich i rosyjskich producentów tego surowca do poszukiwania alternatywnych rynków zbytu i lokowania znacznych ilości oleju słonecznikowego w Azji.


Jeśli chodzi o olej rzepakowy, jego import do UE w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 r. wyniósł 62 tys. t (3-procentowy udział w unijnym imporcie olejów ogółem) i był o 28 proc. niższy r/r. Warto zauważyć, że eksport tego surowca obniżył się w jeszcze większym stopniu, bo o 65 proc. r/r, do 40 tys. t. Eksperci Oil World zwracają uwagę, że popyt na olej rzepakowy w UE od początku bieżącego sezonu 2013/14 jest nieco większy od produkcji. Większe zapotrzebowanie na ten surowiec zgłasza sektor biodiesela, ze względu na mniejszy import samego biodiesela.


Unijny import oleju sojowego w I kwartale 2014 r. obniżył się o 5 proc. r/r, do 59 tys. t. Udział tego surowca w imporcie olejów ogółem wyniósł 3 proc.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl).



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij