Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sprzedaż mięsa wieprzowego do UE wyższy w I kw. 2014
Dane MRiRW wskazują, że pomimo pojawienia się ognisk ASF w Polsce, w I kwartale 2014 r. wywóz nieprzetworzonego mięsa wieprzowego na rynek UE był wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej - informują analitycy Banku BGŻ.

Jak wynika z danych MRiRW w I kwartale br. kraje członkowskie UE zwiększyły zamówienia na polską nieprzetworzona wieprzowinę. Spowodowało to 18-procentowy wzrost eksportu na rynek unijny, do poziomu 62 tys. ton w I kw. 2014 roku. Co ciekawe, wywóz na rynek wewnętrzny wzrastał systematycznie z miesiąca na miesiąc. Było to możliwe dzięki znacznemu zwiększeniu sprzedaży do Włoch, Słowacji i Niemiec. Kraje te w analizowanym okresie zaimportowały łącznie o 6,7 tys. ton więcej, co oznacza przeciętnie 28-procentowy wzrost sprzedaży na tych rynkach w skali roku.


W rezultacie Włochy stały się głównym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski, z 15-procentowym udziałem w strukturze sprzedaży zagranicznej. Niemcy uplasowały się na drugim miejscu. W omawianym okresie ok. 10% wolumenu eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego trafiło na ten rynek.


Tak dynamiczny wzrost odgrywał kluczową rolę w obliczu nagłego zamknięcia rynków trzecich (rosyjskiego, białoruskiego, ukraińskiego, koreańskiego, chińskiego, japońskiego, itp.) na początku lutego bieżącego roku na skutek pojawienia się ognisk ASF w Polsce. Jak wynika z danych MRiRW na skutek tych zmian, w okresie trzech pierwszych miesięcy 2014 r. eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego na rynki pozaunijne zmniejszył się o łącznie 37% w skali roku do poziomu 28,3 tys. ton. Przy czym największe spadki odnotowano w lutym i marcu, kiedy to wolumen eksportu zmniejszył się odpowiednio o 50% i 78% w relacji rocznej.

W wyniku tych zmian łączny eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego w I kw. br. był o 7% (7,4 tys. t) mniejszy niż przed rokiem i wyniósł łącznie 90,4 tys. ton. Radykalnie zmieniła się również struktura eksportu. W zeszłym roku połowa sprzedaży trafiała na rynek UE. Obecnie jest to już 69% łącznego eksportu. Oczekujemy, że w obliczu zamknięcia kluczowych rynków pozaunijnych na mięso wieprzowe z Polski, te tendencje będą się jeszcze pogłębiać w kolejnych miesiącach.


Równocześnie import nieprzetworzonego mięsa w omawianym okresie wzrósł o 3% (4 tys. t) do poziomu 147,7 tys. ton. Zwiększyło to deficyt handlowy, który w skali roku wzrósł z 46 do 57 tys. ton. Pozycja Polski jako importera netto nieprzetworzonego mięsa wieprzowego jeszcze się zwiększyła. 


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalpozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij