Wysokie ceny mleka utrzymają się do końca rokuOd początku bieżącego roku utrzymują się spadkowe tendencje cen skupu mleka, wywołane przede wszystkim dużym wzrostem produkcji w kraju, jak i na świecie. Niemniej, surowiec nadal jest rekordowo drogi i oczekujemy, że wysokie ceny utrzymają się przez cały 2014 rok - choć będę niższe niż w II połowie 2013 roku - powiedziała w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA.Jak mówi ekspert, BGŻ spodziewa się, że wraz ze zniesieniem systemu kwotowania mleka, nastąpi wzrost jego produkcji - w latach 2015-2020 średnio o 7-8 proc. w całej UE. Ze względu na dojrzałość rynku europejskiego oraz niski przyrost liczny ludności (lub wręcz jej spadek) wzrost popytu w Unii będzie nieznaczny, co oznacza przyrost nadwyżek eksportowych. Tym samym, sytuacja cenowa w Europie będzie w jeszcze większym stopniu uzależniona od popytu generowanego przez kraje rozwijające się, w tym także te niestabilne politycznie (Rosja, Chiny). - Narastać też będzie konkurencja pomiędzy krajami należącymi do czołówki eksporterów. To wszystko spowoduje, że obserwowana w ostatnich latach duża zmienność cen prawdopodobnie utrzyma się także w kolejnych latach - uważa Marta Skrzypczyk.
Jeżeli chodzi o Polskę, to naszym zdaniem w latach 2015-2020 może nieznacznie wzrosnąć produkcja mleka, natomiast istotnie zwiększy się jego skup (bo to on był ograniczany kwotami). Jedynie niewielki wzrost popytu na rynku wewnętrznym będzie prowadził do/wymuszał rozwój eksportu - mówi analityk BGŻ.
Biorąc pod uwagę niższe koszty zakupu surowca, które obecnie są mniejsze o około 15 proc. względem średniej w UE, oraz niższe koszty pracy, Marta Skrzypczyk uważa, że Polska może skutecznie konkurować zarówno na rynku wspólnotowym, jak i państw trzecich.
(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl).
pełna lista aktualności
|