Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wiceminister rolnictwa na EEC2014: Sektor rolno-spożywczy ma potencjał rozwoju innowacyjności
Sektor rolno-spożywczy w Polsce nie jest mniej innowacyjny niż inne sektory. Przedsiębiorstwa z tego sektora często są zaliczane do grona tych, które mają perspektywy rozwoju innowacyjności. To oznacza, że do producentów żywności będą mogły trafiać środki z funduszy strukturalnych - mówiła Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, podczas panelu „Ofensywa polskiej żywności na światowym rynkach", jaki odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak uważa Krystyna Gurbiel, Polska ma ogromne problemy z innowacyjnością. - Niezależnie, jakie przyjmiemy czynniki do mierzenia innowacyjności, w rankingach wypadamy blado. Jeśli chodzi o innowacyjność sektora rolno-spożywczego, to średni poziom pozostawia wiele do życzenia, ale mamy wiele firm w różnych segmentach tego sektora, które dorównują najbardziej rozwiniętym firmom w najbardziej rozwiniętych krajach świata - ocenia wiceminister.


- Ten sektor nie jest mniej innowacyjny niż inne gałęzie przemysłu - dodaje.


Zwróciła uwagę, że tak jak w wielu krajach unijnych, w Polsce wiele się dzieje na poziomie opracowywania strategii rozwoju innowacyjności. - Są wyznaczane „smart specializations", czyli „inteligentne specjalizacje". Na przedsiębiorstwach należących do tych branż mają się koncentrować środki z funduszy strukturalnych. W wielu województwach, jak i na poziomie krajowym, różnie jest to formułowane, ale sektor przetwórstwa rolno-spożywczego jest często zaliczany do tych kilku „inteligentnych specjalizacji", to znaczy, że jest postrzegany jako ten, który ma bazę i potencjał do rozwoju z naciskiem na innowacyjność - mówiła Krystyna Gurbiel.


- To znaczy, że do przedsiębiorstw z tego sektora będą mogły trafiać środki z funduszy strukturalnych - zapewniała.


Podczas dyskusji na temat eksportu towarów rolno-spożywczych, wiceminister rolnictwa zauważyła, że są to w dużej mierze towary przetworzone. - Nasz eksport w coraz większym stopniu jest eksportem towarów przetworzonych i w tym kierunku będzie się to rozwijać - ocenia.


(Źródło: Portalspozywczy.pl/ PB).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij