Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosja zaostrza swoje stanowisko w kwestii ASF
Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert poinformował, że władze rosyjskie wprowadzą 7 kwietnia br. embargo na przetworzone przetwory wieprzowe pochodzące z Polski. Restrykcje mają dotyczyć produktów objętych świadectwami dla: konserw mięsnych, kiełbas oraz innych rodzajów gotowych do spożycia produktów mięsnych, także gotowych produktów spożywczych, zawierających surowce pochodzenia zwierzęcego - informują analitycy BGŻ.

Ze wstępnych analiz wynika, że polski eksport przetworzonych produktów wieprzowych, rozdział 16 CN kodów z nomenklatury taryfowej, do Rosji wyniósł w zeszłym roku ok. 6,4 tys. ton. Były to głównie kiełbasy i przetworzone mięso wieprzowe. Dla porównania była to równowartość ok. 18% wolumenu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego wyeksportowanego na ten rynek w 2013 roku. W ujęciu wartościowym sprzedano na rynku rosyjskim przetworzone produkty wieprzowe o wartości 16,6 mln euro w 2013 roku.


Należy jednak podkreślić, że analizując polski eksport produktów z kodami 1601 (kiełbasy i podobne wyroby z mięsa) oraz 1602 (przetworzone mięso i podroby) ok. 86% wolumenu w zeszłym roku było przeznaczonych na rynek UE. Reszta była kierowana na rynek USA, Ukrainy i Rosji, odpowiednio 4%, 3% oraz 3%. Wydaje się zatem, że wprowadzone przez Rosję embargo ma głównie znaczenie medialne. Nie zmienia to jednak faktu, że rynek reaguje na takie doniesienia bardzo gwałtowanie.


Co więcej, istnieje ryzyko, że władze rosyjskie jeszcze bardziej zaostrzą swoje stanowisko wobec Polski. Obecnie rozważana jest możliwość wprowadzenia zakazu importu przetworów wieprzowych pochodzących z zakładów w UE, które wykorzystują do produkcji polski i litewski surowiec. Gdyby rzeczywiście ten zakaz został wprowadzony, mogłoby to dodatkowo osłabić pozycję polskich producentów i przetwórców wieprzowiny na unijnym i światowym rynku. Tym bardziej, że rynek UE jest kluczowym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski (50% udział w polskim eksporcie w 2013 r.).


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl) 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij