Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rośnie produkcja jogurtów i mleka w proszku
W styczniu br. skup mleka w Polsce był wyższy o prawie 3 proc. w relacji miesięcznej oraz o 6,5 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Wyższa podaż surowca przełożyła się na dynamiczne zwiększenie produkcji jogurtów oraz mleka w proszku - wynika z danych ekspertów BGŻ.

Według danych GUS w styczniu zakłady zatrudniające ponad 49 osób wytworzyły 36,6 mln litrów jogurtów, czyli aż o 30% więcej niż w grudniu ubiegłego roku, choć o prawie 2% mniej w relacji rocznej. Z kolei produkcja mleka w proszku wzrosła o prawie 17% w relacji miesięcznej i o aż 75% w stosunku rocznym do 16,1 tys. ton. Jest to odpowiedź na utrzymujący się wysoki popyt importowy na ten produkt oraz konkurencyjność cenową europejskich (w tym polskich) przetwórców. Duże możliwości eksportowe przekładają się również na stały trend wzrostowy w produkcji serów dojrzewających - w samym styczniu br. mleczarnie wytworzyły ich o niespełna 1% więcej (łącznie 25,9 tys. t) w porównaniu do grudnia 2013 roku.


W pozostałych przypadkach odnotowano spadek produkcji wobec grudnia, choć w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, ze względu na istotny przyrost przewarzanego surowca, produkcja już rosła. I tak na przykład w analizowanym okresie zakłady zmniejszyły o ponad 8% w relacji miesięcznej produkcję śmietany, ale w skali rocznej była ona o prawie 4% wyższa (produkcja sięgnęła 15,5 mln litrów). W odniesieniu do masła spadek w relacji miesięcznej wyniósł prawie 8%, a roczny wzrost - 5% do 15,5 tys. ton.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij