Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Afrykański pomór świń coraz bliżej polskiej granicy. Litwa wprowadza stan nadzwyczajny!
W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń litewski rząd w środę ogłosił sytuację nadzwyczajną w sześciu rejonach kraju na południowym wschodzie, m.in. w rejonach graniczących z Polską: łoździejskim i olickim. We środę Rosja poinformowała, że wstrzymuje import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.

"W Polsce przypadki choroby nie wystąpiły" - poinformował PAP wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Krzysztof Jażdżewski. Jego zdaniem hodowcy, jak i myśliwi powinni jednak wzmóc uwagę. Zaznaczył, że na Litwie przypadek wykrycia afrykańskiego pomoru u dzika wystąpił 70 km od polskiej granicy.


Szef państwowej służby weterynaryjnej Litwy Jonas Milius zapowiedział powzięcie odpowiednich środków ostrożności w rejonach, gdzie ogłoszono sytuację nadzwyczajną m.in. wzmożoną obserwację świń, zakaz wywozu trzody, a także wyrobów z mięsa wieprzowego.


W strefie zakaźnej zostaną ubite wszystkie dziki, a tusze spalone. Na pozostałym terytorium Litwy ma być ubitych 90 proc. dzików. Litwa chce też wybudować ogrodzenie wzdłuż granicy z Białorusią, bo prawdopodobnie dziki zakażone chorobą afrykańskiego pomoru świń na Litwę dotarły z Białorusi.


Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus został wykryty w ubiegły piątek u padłych dzików na pograniczu białoruskim, na terenie rejonu solecznickiego i orańskiego.


Rosja i Białoruś już w ubiegłym tygodniu wstrzymały import wieprzowiny z Litwy. W tym tygodniu import wstrzymały też Ukraina i Łotwa. We środę Rosja poinformowała, że wstrzymuje import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.


Agencja BNS, w oparciu na informację rosyjskiej służby weterynaryjnej Rosseolchoznadzor, poinformowała, że na granicznym punkcie kontrolnym w Smoleńsku we środę zatrzymano 20 ciężarówek z ładunkiem wieprzowiny. Ciężarówki pochodzą z różnych krajów Unii Europejskiej, jednak dokumenty na przewożony przez nich ładunek wydane były na Litwie. Ładunek zostanie zwrócony do państw Unii Europejskiej.


Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi duże straty materialne. Choroba ta przenoszona jest przez dziki, które coraz częściej przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, w mięsie mrożonym potrafi przetrwać do 6 miesięcy.


(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij