Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kolejne lata upłyną pod znakiem konsolidacji sektora spożywczego
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej federacji Producentów Żywności: - Widzimy też zjawisko akwizycji zagranicznych firm na rynku polskim - np. Mispol, gdzie pakiet większościowy został przejęty przez kapitał litewski, czy też Morpol w który wszedł kapitał norweski. Czyli firmy polskie, które rozwinęły się i wyszły poza polski rynek, zaczynają być zauważalne. To zjawisko ma też drugą stronę - polskie firmy są w stanie przejmować inne za granicą.

- W tym roku branża spożywcza raczej nie będzie stawiać na inwestycje. Zamiast inwestować w nowe zakłady, firmy będą dokonywać przejęć, szczególnie przedsiębiorstw, które posiadają znaczący udział w rynku - ocenia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej federacji Producentów Żywności.
 

- W tym roku nie spodziewałbym się potężnych inwestycji. Szczyt inwestycyjny nastąpił w latach 2007-2008, kiedy wydatki wyniosły prawie 8 miliardów zł rocznie. Od roku 2009 nastąpił spadek poziomu inwestycji w przemyśle spożywczym. Wydaje mi się, że następne lata to będą raczej lata konsolidacji, niż budowania zakładów od podstaw - mówi Andrzej Gantner w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl. 

Przypomina, że według niektórych opinii część branż sektora spożywczego jest przeinwestowana. - Szczególnie dotyczy to branży mięsnej - szacuje się, że w tym segmencie moce produkcyjne są wykorzystane zaledwie w 60 proc. To trochę mało - ocenia dyrektor generalny PFPŻ. 

Jego zdaniem, zamiast inwestować, firmy z segmentu spożywczego będą raczej przejmować.

- Mogą to być akwizycje całkiem dobrze działających firm. Widzimy też zjawisko akwizycji zagranicznych firm na rynku polskim - np. Mispol, gdzie pakiet większościowy został przejęty przez kapitał litewski, czy też Morpol w który wszedł kapitał norweski. Czyli firmy polskie, które rozwinęły się i wyszły poza polski rynek, zaczynają być zauważalne. To zjawisko ma też drugą stronę - polskie firmy są w stanie przejmować inne za granicą - ocenia Andrzej Gantner.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl).

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij