Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Korzystne prognozy dla unijnego sektora mleczarskiego na najbliższe 10 lat
Według Komisji Europejskiej (KE) perspektywy dla unijnego sektora mleczarskiego na kolejne dziesięć lat są bardzo korzystne, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i globalnym.

Pod koniec grudnia KE wydała raport "Przewidywania dla rynków rolnych i dochodów rolniczych w UE 2013-23". Jak co roku zawiera on projekcje sytuacji na głównych rynkach rolnych w perspektywie najbliższych dziesięciu lat. Dla sektora mleka eksperci KE przewidują zwiększenie całkowitej produkcji w Unii Europejskiej o 5 proc. do 160,4 mln ton w 2023 r. wobec 152,3 mln t w 2013 roku. Dostawy surowca do mleczarni wzrosną w większym stopniu - o prawie 7 proc. (9,5 mln t) w ciągu dziesięciu lat do 149,9 mln t. Spadnie natomiast zużycie mleka w gospodarstwach rolnych oraz sprzedaż bezpośrednia - o ponad 11 proc. do 10,5 mln ton, w tym w tzw. nowych krajach członkowskich o 16 proc.


Przewidywany wzrost produkcji będzie przede wszystkim efektem wyższej wydajności mlecznej krów, która w 2023 r. osiągnie poziom 8500 kg/krowę w przypadku UE-15 i 6050 kg/sztukę w UE-13 (kraje, które wstąpiły do UE po 2004 roku).


Według prognoz KE zniesienie w 2015 r. kwotowania produkcji mleka przełoży się na silny wzrost skupu w dziesięciu krajach członkowskich (co oznacza, że dynamika wzrostu przekroczy w analizowanym okresie 10 proc.). Na zmianie systemu w największym stopniu skorzysta Irlandia, gdzie rynkowa podaż mleka ma się zwiększyć o ponad 20 proc., oraz Niemcy i Niderlandy - wzrost o 16 proc. W przypadku Polski Komisja szacuje przyrost produkcji o około 10 proc. Z kolei spadek dostaw przewidywany jest w odniesieniu do Grecji, Węgier, Finlandii, Czech, Szwecji, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.


Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej, prawie całe dodatkowe mleko pozyskane w latach 2013-2023 zostanie przeznaczone na przetwórstwo serów, których produkcja w UE-28 w analizowanym okresie wzrośnie o prawie 11% do 10,7 mln t, zaś eksport przekroczy 1 mln ton (+26 proc.). Bardzo korzystne są również prognozy dotyczące rynku serwatki. Dynamicznie rosnący, przede wszystkim w krajach rozwijających się, popyt na ten produkt spowoduje 43-procentowy wzrost eksportu serwatki w proszku (do 802 tys. t), co pozwoli na utrzymywanie się cen na wysokich poziomach.


Sprzedaż zagraniczna będzie także motorem wzrostu produkcji odtłuszczonego mleka w proszku. Według KE w 2023 r. sięgnie ona 1253 tys. t (+18 proc. wobec 2013 r.), z czego ponad połowa (51 proc.) zostanie wyeksportowana poza granice UE-28 (wobec 38 proc. w 2013 r.). Wywóz, na poziomie 637 tys. t będzie o prawie 60 proc. wyższy niż w ubiegłym roku.


Brak jest natomiast wyraźnego trendu jeżeli chodzi o sektor masła. Według Komisji zarówno jego produkcja jak i konsumpcja na rynku wewnątrzunijnym w kolejnych dziesięciu latach będzie stabilna, natomiast eksport spadnie o ponad 9 proc. do 109 tys. ton. To też spowoduje, że ceny masła będą się kształtowały na poziomie o około 20 proc. niższym niż w 2013 roku.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl). 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij