Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kukurydza w przyszłym roku powinna tanieć
W 2014 roku ceny kukurydzy będą nieznacznie niższe w związku z rekordowo wysokimi zbiorami w USA oraz zwiększoną podażą globalną - przewiduje Rabobank. Zapasy końcowe kukurydzy w USA wzrosną do około 45 mln ton, co przełoży się również na zwiększenie zapasów światowych. W rezultacie współczynnik zapasów do zużycia wzrośnie do 17,4 proc., czyli osiągnie najwyższy poziom od trzech lat - informuje FAMMU/FAPA.

W bazowej projekcji Rabobank prognozuje spadek cen kukurydzy amerykańskiej do średnio około 4,20 USD za buszel w 2014 roku, przy założeniu stabilnego zapotrzebowania na importowaną z USA kukurydzę ze strony Chin, prognozowanego w przedziale od 7 do 10 mln ton.


W sezonie 2014/15 Rabobank prognozuje spadek areału kukurydzy w Stanach - o 3 proc. z 95 mln akrów do około 93 mln akrów. Wzrośnie natomiast areał upraw pszenicy. Spadek powierzchni upraw tego gatunku spodziewany jest także w skali globalnej. Redukcja areału kukurydzy jest już widoczna w jego 4,5 proc. spadku w Ameryce Południowej.


Jednym z kluczowych czynników kształtującym ceny kukurydzy w najbliższych miesiącach będzie intensywność zakupów ze strony Chin. USDA prognozuje wysokość chińskiego importu w bieżącym sezonie na 7 mln ton. Jednak w ostatnim czasie Chińczycy zablokowali napływ kilku partii kukurydzy z USA co może mieć wpływ na ceny. Jeśli chińskie zakupy kukurydzy spadną poniżej prognozowanych 7 mln ton, to ceny kukurydzy w USA również się zmniejszą - do przedziału od 3,7 do 3,8 USD za buszel.


Ceny pszenicy powinny natomiast być raczej stabilne. Co prawda napięty poziom zapasów tego gatunku stwarza ryzyko zwyżek cen, ale „ciężki" bilans kukurydzy może przyczyniać się do łagodzenia tych ewentualnych zwyżek. Spaść ma również chiński import pszenicy w 2014 roku w 2014 roku - do 4,5 mln ton. Na półkuli północnej spodziewane jest jak na razie zwiększenie produkcji pszenicy w nadchodzącym roku, co może mieć także wpływ na kształtowanie się cen tego gatunku. Oczekiwane zniżki cen mogą mieć miejsce dopiero w drugiej połowie 2014 roku po realizacji obecnych optymistycznych prognoz.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij