Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wiceprezes BGŻ: W przyszłym roku nastąpi odbicie w konsumpcji
Bank BGŻ dostrzega na razie umiarkowaną skłonność Polaków do konsumpcji, jednak spodziewa się odbicia w konsumpcji w połowie przyszłego roku - mówi w wywiadzie dla serwisu porlaspozywczy.pl wiceprezes Banku BGŻ Monika Nachyła

- Patrząc na naszych klientów widzimy umiarkowaną skłonność do konsumpcji, a największy wpływ jeśli chodzi o konsumpcję ma tzw. klasa średnia. Prognozujemy odbicie konsumpcji, ale raczej w drugiej połowie przyszłego roku, kiedy Polacy oswoją się z myślą, że jest już rzeczywiście bezpiecznie - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Monika Nachyła.


- Jeśli chodzi o ten rok, to nie mamy takich sygnałów, ani przekonania, że coś się zmieni i ta stosunkowo słaba konsumpcja powinna jeszcze przeciągnąć się na początek przyszłego roku - dodaje.


- Na razie mamy liczby nieznacznie wyższe od zera. Mamy nadzieję, że zaczną się one stopniowo poprawiać, a w połowie przyszłego roku konsumpcja się wróci do poziomu średniej z lat 2009-2011, czyli ok. 2,5 proc. - mówi również Nachyła pytana jakiej wielkości może być odbicie w konsumpcji w przyszłym roku.


Wiceprezes podkreśla, że na razie na zachowanie konsumenta ma wciąż jeszcze wpływ utrzymujące się wysokie bezrobocie.


- To co ma duży wpływ na zachowanie konsumenta, to po pierwsze ciągle utrzymujące się wysokie bezrobocie. Widać duże rozbieżności, jeśli chodzi o wyniki gospodarcze i dynamikę rozwoju poszczególnych regionów Polski. W niektórych z regionów bezrobocie utrzymuje się ciągle na poziomie powyżej 20 proc. co oznacza, że Polak bez pracy będzie dużo mniej skłonny do wydawania. I to jest podstawowa przeszkoda do wzrostu konsumpcji - mówi Nachyła.


- To, co powinno stymulować konsumpcję, to np. obniżenie stóp procentowych NBP, które powoduje, że obsługa kredytów mieszkaniowych - a klasa średnia jest tą klasą, która korzysta przede wszystkim z tego typu kredytów - jest tańsza - dodaje.


- Myślę, że to będzie taki mechanizm: produkcja zacznie się podnosić, spadnie bezrobocie, poprawią się dochody osób prywatnych, wzrosną ich wydatki i właśnie w okolicach drugiej połowy przyszłego roku będzie widoczny wyraźny wzrost konsumpcji - ocenia Nachyła.


(Źródło: BankBGŻ/ www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij