Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MLEKO-EXPO 2013
Bardzo dobra pozycja na rynku krajowym i rynkach zagranicznych, świetne zorganizowanie w ramach spółdzielni, wysoka jakość produktów i zaufanie klientów, to tylko niektóre z sukcesów polskiej branży mleczarskiej wymieniane podczas pierwszego dnia targów MLEKOEXPO.

Już po raz dwudziesty drugi w ramach targów mleczarskich w Warszawie spotkali się najwięksi producenci i przetwórcy mleka zrzeszeni w ramach Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. W uroczystym otwarciu uczestniczył minister Stanisław Kalemba, który podkreślił, że branża spożywcza jest jedną z najlepiej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki.


– Za osiem miesięcy tego roku wartość eksportu polskiej branży spożywczej to 12,6 mld euro, w tym ponad 1 mld euro to przetwory mleczne. Natomiast dodatnie saldo w handlu polskimi artykułami rolno-spożywczymi to 3,5 mld euro. Jest to największa dynamika wzrostu wartości eksportu spośród wszystkich branż polskiej gospodarki, bo aż o 13%, w porównaniu z 5% w handlu zagranicznym ogółem. Ten wynik to również zasługa mleczarstwa, które odnotowało wzrost eksportu o ponad 16% – zaznaczył szef resortu rolnictwa.


Minister z zadowoleniem mówił o sytuacji na rynku mleka. – Utrzymująca się dobra koniunktura sprawia, że ceny są korzystniejsze niż w roku ubiegłym. Podkreślił, że mleczarstwo stanowi dla innych producentów wzór spółdzielczego działania.


Funkcjonowanie w ramach grup producenckich to wielkie wyzwanie, a jednocześnie ogromna szansa dla rolników – zaznaczył Stanisław Kalemba przypominając, że taka forma zorganizowania daje ogromne możliwości rozwoju.

Dziękuję wszystkim spółdzielniom – mówił minister – tym dużym, które świetnie radzą sobie na rynku europejskim i tym mniejszym, które zrzeszają małych producentów, umożliwiając im funkcjonowanie na rynku krajowym.


Minister Kalemba poinformował również o przygotowywanym pakiecie mlecznym, czyli programie przejściowym, który pozwoli na przystosowanie się branży mleczarskiej do rynkowych wyzwań po zniesieniu kwotowania mleka od 2015 roku.


Pierwszy dzień targów był okazją do spotkania branży spożywczej, przedstawicieli świata polityki i nauki. Podczas uroczystego otwarcia wręczone zostały puchary dla najlepszych spółdzielni mleczarskich. Targi potrwają do 8 listopada.


(Źródło: MRiRW).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij