Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prawne i podatkowe aspekty przekazywania darowizn żywności przez producentów żywności na cele społeczne
Każdy producent żywności, który zdecyduje się na przekazywanie darowizn żywności nie tylko może skorzystać z przywilejów podatkowych, ale również przyczynia się do ograniczania skali marnotrawstwa żywności i wpisuje się w politykę zrównoważonej produkcji.

Darowizną żywności będzie każde działanie, w wyniku którego bez jakiejkolwiek wymiernej gratyfikacji darczyńca odda należącą do niego żywność (produkt lub półprodukt) na rzecz wybranego przez siebie podmiotu. W świetle rozporządzenia 178/2002 darowizna niczym nie różni się od innych form „dysponowania żywnością”. Dokonanie darowizny, a nawet już samo posiadanie żywności w celu dokonania darowizny jest „wprowadzaniem na rynek”. Niedopuszczalne jest zatem dokonywanie darowizny żywności niebezpiecznej, tj. szkodliwej dla zdrowia lub nie nadającej się do spożycia przez ludzi. W świetle ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia niedopuszczalne jest także darowanie żywności po upływie zarówno terminu przydatności do spożycia jak i daty minimalnej trwałości.

Producent żywności nie jest obciążony podatkiem VAT od darowizny produktów spożywczych zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług. Regulacje VAT przewidują odmienne ujęcie podatkowe różnych kategorii darowizn żywności.



Więcej informacji w nr 4, listopad 2013 r. kwartalnika Food-Lex.



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij