Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zakończyło się święto branży spożywczej w Poznaniu
Przez ostatnie dni Poznań był niewątpliwie centrum promocji polskiej żywności. Kończące się dziś targi Polagra Food, Polagra Gastro, Polagra Tech, Invest Hotel i Pakfood oraz nieco wcześniej Targi Smaki Regionów odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających. Smaki Regionów promujące naszą regionalną, tradycyjna i certyfikowaną żywności odwiedziło ponad 25 tys. osób. Natomiast na Tragach Polagra Food oraz na towarzyszących jej wystawienniczych imprezach gościło ok. 50 tysięcy zwiedzających.

Te największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi spożywcze były także okazją do międzynarodowych spotkań i rozmów. Minister Stanisław Kalemba odbył bilateralne spotkania z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem, a także z zastępcą ministra polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Ołeksandrem W. Seniem.


Pierwsze z nich dotyczyło m.in. bezpieczeństwa i jakości żywności. Minister Kalemba poinformował, że w Polsce sektor rolno-spożywczy odgrywa ważną rolę w gospodarce narodowej.


– Polska sprzedaje aż 1/4 wyprodukowanej żywności, dlatego zależy nam na dobrych relacjach zwłaszcza z sąsiadami – powiedział polski minister i podkreślił, że współpraca między polskimi i czeskimi służbami poprawia się.


Minister Toman poinformował, że ze względu na skomplikowaną obecnie sytuację polityczną Republika Czeska nie przygotowała w tym roku narodowego stoiska na Tragach POLAGRA Food. Zadeklarował jednak, że wzorowo prowadzona współpraca bilateralna powinna zaowocować nie tylko dobrą komunikacją pomiędzy urzędami i służbami odpowiedzialnymi za kontrole, ale także prezentacją narodowego stoiska czeskiego na tak ważnym wydarzeniu, jakim są międzynarodowe targi spożywcze w Poznaniu. Minister Toman zaproponował zorganizowanie wspólnej konferencji w jednej z miejscowości leżących na granicy polsko- czeskiej, gdzie ministrowie będą mogli rozmawiać o sąsiedzkich relacjach oraz promocji żywności z obu krajów.


Odnosząc się do doniesień płynących ostatnio z polskich mediów minister Toman podziękował ministrowi Kalembie oraz szefom inspekcji za rzetelne i szybkie przekazanie informacji stronie czeskiej, co pozwoliło uniknąć spekulacji.


Minister Kalemba przypomniał, że Polska cały czas realizuje program „Zero tolerancji” i konsekwentnie reaguje na każde łamanie prawa i zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa żywności.


Podczas targów Polagra w Poznaniu odbyło się także trzecie posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. standaryzacji w rolnictwie. Stronie polskiej przewodniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krystyna Gurbiel, a stronie ukraińskiej zastępca ministra Polityki Rolnej i Gospodarki Żywnościowej Ołeksandr Seń. W czasie spotkania podkreślono, że polsko-ukraińska współpraca w dziedzinie rolnictwa rozwija się dobrze, czego wyrazem jest m.in. coroczny wzrost wzajemnych obrotów handlowych i wzrastający eksport towarów rolno-spożywczych z Polski na rynek ukraiński.


W 2012 roku wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego na Ukrainę wyniosła prawie 499 mln euro, co oznacza ponad 40% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Ukraina jest drugim, po Rosji, największym importerem polskiej żywności wśród krajów WNP. Uznano, że należy kontynuować wspieranie udziału przedstawicieli polskich i ukraińskich firm sektora rolnego w branżowych targach i innych inicjatywach promocyjnych, odbywających się w obu krajach. Przewodniczący obu delegacji zauważyli, że niezbędne jest również podejmowanie działań na rzecz eliminacji barier i poprawy warunków dostępu do rynku we wzajemnej wymianie handlowej. W tym kontekście wiceminister Gurbiel wyraziła nadzieję na dopuszczenie do rynku ukraińskiego mięsa wołowego i bydła rzeźnego z Polski oraz rozwiązanie problemów dotyczących importu polskiego materiału szkółkarskiego i nasiennego.


Ministrowie z zadowoleniem podkreślili zakończenie negocjacji dotyczących Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina, której integralną częścią jest Umowa o Pogłębionej Strefie Wolnego Handlu (DCFTA) i wyrazili nadzieję na jej podpisanie podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 r.


Tego samego dnia z Ołeksandrem Seniem spotkał się także minister Stanisław Kalemba. Szef polskiego resortu rolnictwa z zadowoleniem podkreślił rosnące z roku na rok wzajemne obroty handlowe produktami rolno-spożywczymi. Zwrócił uwagę na występujący obecnie problem afrykańskiego pomoru świń i przekazał, że kwestia przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się tej choroby była też omówiona na posiedzeniu Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa krajów UE-28 w dniu 23 września br. w Brukseli. Obecny na spotkaniu główny lekarz weterynarii Janusz Związek, poinformował o zaawansowaniu prac nad projektem umowy dotyczącej realizacji programu zwalczania wścieklizny na terytorium Ukrainy w 2014 roku, który będzie kontynuacją programu zwalczania tej choroby, prowadzonego już od dwóch lat.


Delegacje Czech i Ukrainy zapoznały się z ofertą Międzynarodowych Targach Wyrobów Spożywczych. Próbowały także tradycyjnych, polskich specjałów.


Podczas Polagra-Food, już po raz 19-ty z rzędu Forum Rzeźnictwa, Wędliniarstwa i Kuchmistrzostwa, organizowanego przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy przy współudziale Związku Rzemiosła Polskiego jest konkurs, promujący jakość wyrobów wędliniarskich. Odbywa się on pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Kalemba uczestniczył w uroczystej gali wręczania nagród laureatom.


– Polskie wędliny i wyroby mięsne nie mają sobie równych na całym świecie. Mają one najwyższą jakość, a także niepowtarzalny smak i aromat – podkreślił minister Kalemba.


Na targach każdy mógł znaleźć interesujące produkty i ciekawe, czasami zaskakujące smaki. Mistrzowie kuchni zachwycili swoim pomysłem na comber z sarny w towarzystwie gorzkiej czekolady i kaszy jaglanej, który zdobył w tym roku Kulinarny Puchar Polski. Trofeum to przyznawane jest w uznawanym za najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs w polskiej gastronomii. W tym roku odbywał się on pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Następna edycja Targów Polagra Food i imprez towarzyszących odbędzie się we wrześniu 2014 roku.


(Źródło: MRiRW).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij