Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spadek pogłowia trzody hamuje
Dane GUS według stanu na koniec lipca wskazują˛ na niewielkie zahamowanie spadkowej tendencji w pogłowiu trzody chlewnej. Wyniosło ono 11,13 mln szt., co oznacza spadek o 4 proc. w relacji rocznej - informuje Bank BGŻ.

Z najnowszych dostępnych danych GUS dotyczących pogłowia trzody chlewnej w Polsce wynika, że obserwowana od kilku lat spadkowa tendencja w pogłowiu uległa niewielkiemu wyhamowaniu. W rezultacie pogłowie na koniec lipca 2013 r. wyniosło 11,13 mln szt., co oznacza 4-proc. spadek (o 450 tys. szt.) na przestrzeni roku. Dla porównania w marcu br. obserwowaliśmy 5-proc. spadek w skali roku.


- Patrząc na obecną sytuację widzimy, że największe zmiany w strukturze pogłowia nastąpiły w kategorii prosiąt o masie do 20 kg, gdzie w ciągu roku liczba zwierząt zmniejszyła się o 9 proc., do poziomu ok. 3,0 mln sztuk. Z kolei liczba warchlaków i trzody na ubój o masie powyżej 50 kg utrzymała się prawie na tym samym poziomie. Co więcej, obserwujemy kontynuację znacznych spadków pogłowia loch. Wyniosło ono ok. 995 tys. szt., co oznacza spadek o 8 proc. w relacji rocznej - podają autorzy raportu Banku BGŻ.


Powyższe dane wskazują na możliwy dalszy spadek w pogłowiu w kolejnych miesiącach. Przemawia za tym malejąca liczebność loch, w tym loch prośnych oraz głębokie spadki odnotowane dla prosiąt o masie do 20 kg. Elementem, który będzie miał kluczowe znaczenie jest import żywej trzody chlewnej, który w pierwszym półroczu br. wzrósł o 53 proc. w skali roku do poziomu 121 tys. ton. Co więcej, w ostatnich kilku latach wykazywał on silne tendencje wzrostowe i przy malejącym pogłowiu w kraju wydaje się, że ta wzrostowa tendencja będzie się nadal utrzymywać.


Co istotne, w strukturze importu w pierwszej połowie br. dominowały warchlaki o masie do 50 kg i tuczniki powyżej 50 kg. Przy czym ta druga kategoria charakteryzowała się największym, ok. 105-proc., wzrostem w skali roku. Dane te wskazują na rosnące zapotrzebowanie na importowane zwierzęta do tuczu wynikające z niewystarczającej produkcji krajowej, jak również przewagi w konkurencyjnej głównych europejskich producentów w Danii i Niemczech.


- Należy również wspomnieć, że spadki w pogłowiu były w dużej mierze związane z niską opłacalnością produkcji trzody, tj. rosnącymi w cenami pasz i stosunkowo niskimi cenami żywca. Ta relacja ulega jednak stopniowej poprawie. Należy zaznaczyć, że ceny trzody po stosunkowo niesprzyjającym początku 2013 r. w III kw. br. znacznie odbiły. Jest to w dużej mierze spowodowane czynnikami podażowymi, w tym mniejszą ilością mięsa na rynku. Co więcej, w tygodniu 2-8.09.2013 osiągnęły rekordowy, wcześniej nieobserwowany, poziom 6,23 zł/kg żywca. Jest to cena o 0,15 zł/kg wyższa od najwyższej ceny osiągniętej w 2012 roku. Patrząc na zmiany cen w poprzednich 10 latach, najwyższy poziom cen odnotowany był pomiędzy 33 a 40 tygodniem roku, zatem zanotowanie maksymalnej ceny w 36 tygodniu w br. potwierdza tą prawidłowość - oceniaja analitycy Banku BGŻ.


- Wydaje się, że jeśli taki wysoki poziom cen utrzyma się opłacalność produkcji trzody, przy malejących cenach pasz (główny komponent kosztów), powinna znacznie się poprawić w IV kw. bieżącego roku - dodają.



(Źródło:  Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij