Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
ONZ krytykuje biopaliwa
Ekspert ONZ skrytykował dalszy rozwój rynku biopaliw, twierdząc, że ich promowanie nieuchronnie prowadzi do wzrostu cen żywności.

   Jean Ziegler specjalny wysłannik Komisji Praw Człowieka ONZ ds. wyżywienia na świecie, uważa, że wykorzystanie wydajnych terenów rolniczych do produkcji roślin na biopaliwa to zbrodnia przeciwko ludzkości  Jego zdaniem już teraz należy wprowadzić 5-letnie moratorium na produkcję paliw pochodzenia roślinnego. Zwiększenie produkcji ekologicznych paliw z roślin i zbóż oznacza zmniejszenie areałów do produkcji roślin dla celów spożywczych, co prowadzi do wzrostu cen żywności. Zdaniem Zieglera to niedopuszczalne w sytuacji, gdy na świecie jest 854 miliony głodujących, a co 5 sekund z powodu niedożywienia umiera jedno dziecko.
    PFPŻ już w lutym 2007 przedstawiło Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko  dotyczące propozycji Komisji Europejskiej wyznaczającej obowiązkowy 10% poziom biopaliw w krajach UE do roku 2012. W swoim stanowisku PFPŻ  zaapelowało o odrzucenie propozycji Komisji Europejskiej, jako destabilizującej rynek surowców rolnych i mającej potencjalnie negatywny wpływ zarówno na funkcjonowanie przemysłu rolno – spożywczego jak i sytuację ekonomiczną konsumentów w Polsce i Unii Europejskiej.
  Obecna sytuacja na rynku surowców rolnych w pełni potwierdziła wyrażone przez PFPŻ obawy. Nieustanny wzrost cen surowców rolnych (w przypadku zbóż nawet o 100% w stosunku do cen z przed roku) oraz skorelowane z tym podwyżki produktów żywnościowych noszą już znamiona poważnego kryzysu żywnościowego w Europie. Natomiast duża konkurencja ze strony produkcji roślinnej przeznaczonej na biopaliwa, prowadząca do zmniejszania się areału upraw zbóż i innych roślin będących podstawowym surowcem w produkcji żywności i pasz, niewątpliwie kryzys ten dodatkowo pogłębia. Decyzja Komisji Europejskiej o wyłączeniu w roku 2008 z odłogowania 3 milinów hektarów i przeznaczenie ich na produkcję potwierdza, fakt, że bilans produkcji surowców rolnych w Unii Europejskiej uległ poważnemu zachwianiu.  


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij