Planowane zmiany krajowego rozporządzenia dotyczącego wyrobów kakaowych i czekoladowychW Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace dotyczące wydania rozporządzenia zmieniającego dotychczasowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowychStowarzyszenie "Polska Federacja Producentów Żywności" przekazała swoje stanowisko odnoszące się do propozycji wprowadzenia zmiany dotychczasowej terminologii, tzn. zastąpienia w nazwie wyrobu określenia „niskotłuszczowy” określeniem „o obniżonej zawartości tłuszczu”.
Zdaniem PFPŻ wprowadzenie powyższej zmiany w odniesieniu do kakao i czekolady do picia spowoduje znaczne utrudnienia i dodatkowe koszty dla producentów żywności wynikające z konieczności dokonania kolejnej zmiany zadruków opakowań, gdy tymczasem z punktu widzenia konsumentów zmiana ta nie będzie w sposób istotny zauważalna, ponieważ tak jak dotychczasowe określenie odnosi się do niższej zawartości tłuszczu w wyrobie. Zmiany zadruku opakowań mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednich producentów i importerów kakao lub czekolady do picia, lecz również producentów innych wyrobów, do których jest stosowany tego typu surowiec (zmiana zadruków ze względu na sposób deklarowania składu surowcowego). Z tego PFPŻ jest przeciwna wprowadzeniu proponowanej zmiany do rozporządzenia.
Jednocześnie PFPŻ podkreśla, że wprowadzanie wszelkich zmian w przepisach dotyczących znakowania wyrobów powinno być powiązane z ustanowieniem odpowiednio długiego okresu przejściowego, umożliwiającego płynne dokonywanie zmian opakowań poszczególnych produktów z możliwością zużycia zapasów opakowań z dotychczasowym zadrukiem.
Dodatkowym aspektem jest błędny zdaniem PFPŻ zapis ust. 5.2 Załącznika 1 projektu Rozporządzenia, odnoszący się do sytuacji, gdy należy użyć określenia „ czekolada do picia o obniżonej zawartości tłuszczu”, „słodzone kakao o obniżonej zawartości tłuszczu”, „słodzone kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu”. Uważamy, że odniesienie w pkt. d) Załącznika I Dyrektywy 2000/36/EC do pkt. b) Dyrektywy dotyczy stosowanego surowca, czyli kakao o zawartości tłuszczu poniżej 20%, a nie gotowego produktu. Biorąc pod uwagę przeciętną zawartość tłuszczu w proszku kakaowym (21,7%) nie jest możliwe technologicznie wyprodukowanie czekolady do picia zawierającej nie mniej niż 20% tłuszczu kakaowego. Z tego względu jedynie gotowe wyroby zawierające jako surowieć kakao o zawartości tłuszczu poniżej 20% powinny być oznakowane nazwą wskazującą na obniżoną zawartość tłuszczu w produkcie.
pełna lista aktualności
|