Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Notowania cukru na giełdach znów spadają
Po podwyżkach na przełomie czerwca i lipca przyszły spadki notowań cukru. Na początku drugiej połowy lipca 2013 roku tona cukru surowego na nowojorskiej giełdzie kosztowała 354,5 USD (dostawa na październik br.), a białego w Londynie 459,7 USD (dostawa na październik br.) - informuje FAMMU/FAPA.

Ostatni tydzień przyniósł spadki, które wyniosły odpowiednio 1 i 2 proc. (5 proc., jeśli uwzględnić zmianę kontraktu w Londynie). W relacji miesięcznej obniżka wyniosła odpowiednio 5 i 7 proc., a w rocznej cukier był tańszy o 26 i 30 proc. Cukier jest obecnie najtańszy od 3 lat.


Z końcem czerwca wygasł kontrakt terminowy w Nowym Jorku na cukier surowy z dostawą na lipiec 2013 roku. Dostawy realizowano na 144 026 ton (2835 lotów). Całość wolumenu przypadła w udziale firmie ABN Amro Clearing Chicago LLC. Cukier pochodził z Argentyny, Salwadoru i Meksyku. Dostawa była najniższa od 2006 roku (dla lipcowego kontraktu).


Z kolei w połowie lipca wygasł w Londynie kontrakt terminowy na biały cukier z dostawą na sierpień 2013 roku. Dostawy wyniosły 107 300 ton (2146 lotów). Całość wolumenu przypadła w udziale firmie ED&F Man Ltd. Cukier pochodził z Meksyku, Brazylii, Tajlandii i Gwatemali. Także w tym przypadku dostawa była niska.


Ostatnio real jest dość słaby, co poprawiło zyski tamtejszych eksporterów cukru. Deprecjacja tej waluty obok sytuacji technicznej rynku jest głównym powodem ostatnich przecen na giełdach. Słaby real sprawia także, że Brazylijczycy sprzedają bezpośrednio cukier, czym można tłumaczyć małe dostawy przez giełdę. Większe zbiory trzciny cukrowej i w efekcie także produkcja cukru w Brazylii przemawiają za dalszymi spadkami notowań.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij