Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kraje UE notują deficyt mleka. Poprawa na rynku możliwa w drugim półroczu
Ponadmiesięczne opóźnienie wiosny w Europie nie pozwoliło na terminowe rozpoczęcie sezonu pastwiskowego i zmusiło wielu unijnych producentów mleka do zakupów paszy na rynku. To z kolei miało negatywny wpływ na osiągane marże. W rezultacie przełożyło się na dalsze spadki podaży mleka - informuje Bank BGŻ.

Wprawdzie w kwietniu warunki pogodowe poprawiły się i sprzyjały wegetacji traw, niemniej według szacunków Rabobanku produkcja surowca w UE była o ponad 3% niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dane Komisji Europejskiej wskazują, że jeszcze w styczniu-marcu br. spadek ten wynosił 2,6% w relacji rocznej.


Największy deficyt mleka notowany był w Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii. Powodzie, które wystąpiły w maju i na początku czerwca br. w Europie Centralnej, negatywnie przełożyły się także na produkcję surowca w Niemczech. Wzrosty obserwuje się natomiast w Holandii, Grecji i Finlandii.


Powyższe, pomimo niskiego popytu na przetwory mleczarskie w Unii, obniżyło możliwości eksportowe unijnych przetwórców. W I kwartale br. eksport artykułów mlecznych z UE-27 na rynki trzecie (w ekwiwalencie mleka) był o 10% niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Według danych Komisji Europejskiej w czterech pierwszych miesiącach br. w największym stopniu spadła sprzedaż zagraniczna odtłuszczonego mleka w proszku - o prawie 35% w relacji rocznej do 128,6 tys. t - a także mleka pełnego - o 16% do 107,8 tys. ton. Wzrósł natomiast wywóz masła - o prawie 13% r/r do 33,9 tys. ton.


Według prognoz Rabobanku w II połowie roku produkcja może ponownie zwiększać się, choć dynamika wzrostu prawdopodobnie nie przekroczy 1% w relacji rocznej. Niekorzystna koniunktura gospodarcza w Unii, rosnące bezrobocie i wysokie ceny detaliczne żywności nadal będą działały w kierunku spadku sprzedaży na rynku wewnętrznym, niemniej pod koniec roku spodziewane jest ożywienie popytu.


Eksport netto artykułów mlecznych prawdopodobnie nadal będzie niższy, niż rok wcześniej, przede wszystkim ze względu na mniejsze zapasy produktów. Sprzedaż na rynki trzecie ma szansę zwiększyć się dopiero w 2014 roku.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl).




Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij