Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spadek światowych cen przetworów mlecznych w maju
W marcu i kwietniu bieżącego roku notowano ponad 1 proc. zwyżki poziomu indeksu cen żywności FAO który mierzy poziom cen podstawowych artykułów żywnościowych - informuje FAMMU/FAPA.

Zaistniałe zjawisko związane było z bardzo dynamicznym wzrostem cen przetworów mlecznych, który nastąpił na skutek następstw największej od 30 lat suszy, jaka miała miejsce w Oceanii w połączeniu ze spóźnionym sezonowym wzrostem produkcji mleka w Europie. W maju indeks cen żywności FAO był o 0,24% mniejszy niż w kwietniu. Związane to było z 3,5% spadkiem cen przetworów mlecznych i 1% zniżką cen cukru, podczas gdy ceny zbóż wzrosły o 1,9%, a ceny pozostałych produktów objętych indeksem były stabilne.


Obserwowany w ostatnim miesiącu wzrost cen cukru związany jest ze zwiększonym zbiorem trzciny cukrowej w Brazylii (która jest największym producentem i eksporterem cukru na świecie) na skutek bardzo dobrych warunków pogodowych. Zniżka cen odzwierciedla perspektywę wyższych niż zakładano dostaw globalnych w połączeniu z osłabieniem popytu importowego.


Zwyżka indeksu cen zbóż FAO nastąpiła głownie na skutek wzrostu cen kukurydzy, głównie w związku z zaostrzeniem dostaw eksportowych i opóźnieniem siewu w USA. Notowania cen pszenicy i ryżu były stabilne. Stabilizacja ceny produktów oleistych nastąpiła przy wzroście cen oleju palmowego po obniżeniu światowych zapasów z ich rekordowych poziomów i spadku cen oleju sojowego na skutek wyższej niż przewidywano podaży eksportowej w Argentynie i zachęcających perspektyw w USA na sezon 2013/14. Notowania indeksu cen mięsa FAO utrzymują się w przedziale (177-179) od października 2012 r.


W ubiegłym miesiącu zwyżkowały ceny drobiu i mięsa owczego, ceny pozostałych kategorii mięsa były stabilne. Ceny przetworów mlecznych spadły o 3,5% w relacji miesięcznej. W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 215,2 punktu, i był o 4,96% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku kiedy to znalazł się na poziomie 205 punktów. Średnia wartość tego indeksu za 5 miesięcy bieżącego roku jest o 0,21% wyższa niż w analogicznym okresie 2012 r. Indeks cen przetworów mlecznych FAO, po obserwowanych od 9 miesięcy zwyżkach w maju zmniejszył się o 3,5% w stosunku do wyjątkowo wysokiego poziomu, jaki odnotowano w kwietniu i osiągnął poziom 249,8 punktu. Wśród produktów branych pod uwagę przy obliczaniu indeksu cen przetworów mlecznych, najbardziej dynamiczny spadek dotyczył odtłuszczonego mleka w proszku (-12,2%), światowe ceny masła spadły w relacji miesięcznej o 6,8%, a pełnotłustego mleka w proszku o 6,2%. Nieznacznie wzrosła cena sera cheddar. Dostawy przetworów mlecznych przeznaczanych na handel wciąż są jednak ograniczone przez czynniki atmosferyczne wpływające na produkcję mleka w większości głównych eksportujących państw.


Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za 5 pierwszych miesięcy bieżącego roku jest o ponad 17,3% wyższa niż w analogicznym okresie 2012 roku.


Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP, serów oraz kazeiny.


(Źródło: FAMMU/FAPA). 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij