Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W kwietniu światowe ceny produktów mleczarskich nadal rosły
Od października ubiegłego roku aż do końca lutego 2013 r. poziom indeksu cen żywności FAO który mierzy poziom cen podstawowych artykułów żywnościowych, wykazywał delikatną tendencję spadkową. Spadki były coraz łagodniejsze aż w trzecim miesiącu bieżącego roku indeks uległ niewielkiemu zwiększeniu w skali miesięcznej - o 1,13 proc. Kolejną, 1,07 proc. zwyżkę odnotowano w kwietniu - informuje FAMMU/FAPA.

Zaistniałe zjawisko związane jest z bardzo dynamicznym wzrostem cen przetworów mlecznych podczas gdy ceny mięsa były względnie stabilne, a ceny pozostałych produktów objętych indeksem zniżkowały.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO, od października 2012 roku wykazywał delikatną tendencję wzrostową. Sytuacja ta utrzymywała się aż do marca, kiedy odnotowano najbardziej dynamiczną zwyżkę od listopada 2009 roku (+10,96%), a w kwietniu dynamika wzrostu nasiliła się jeszcze bardziej (+14,88%).

Indeks ten osiągnął wartość 258,8 punktu (najwyższą od grudnia 2007 roku) co oznacza, że w okresie tym światowe ceny przetworów mlecznych były o 2,25 razy wyższe niż w latach 2002 - 2004, stanowiących punkt odniesienia. Te ekstremalne zwyżki związane są z największą od 30 lat suszą, jaka miała miejsce w Oceanii. Kataklizm doprowadził do dramatycznego zmniejszenia produkcji mleka w tym rejonie przy jednoczesnym spadku przetwórstwa. Kraje Oceanii pomimo niewielkiej produkcji należą do najważniejszych eksporterów produktów mleczarskich. Szczególną rolę odgrywa tu Nowa Zelandia, której eksport mleczarski w sezonie 2011/2012 (czerwiec/ maj) osiągnął wartość 14,576 mld NZD (ok. 12 mld USD). Obecnie jest tam jesień i deszcze powróciły, ale brak opadów spowodował poważne wyniszczenie pastwisk, które prawdopodobnie ulegną odrodzeniu dopiero po kilku miesiącach deszczów.

Zmusza to producentów mleka do redukcji stada poprzez ubój krów, aby pozostałe miały zapewnione racjonalne wyżywienie. W związku z tym produkcja mleka jest na niższym poziomie niż oczekiwano, chociaż według prognoz pomimo kataklizmu i tak w sezonie 2012/13 osiągnie ona rekordowy poziom. Za bieżącą sytuację odpowiadają zatem w dużym stopniu także ograniczone zapasy, które zostały już dawno upłynnione. W Nowej Zelandii nie było odpowiedniego poziomu zapasów przetworów mlecznych, które mogłyby pokryć zapotrzebowanie. Ponadto wzrostową dynamikę cen w skali światowej dodatkowo wspomaga fakt, że sezonowy wzrost produkcji w Europie w związku z nadejściem wiosny był opóźniony z powodu złej pogody ograniczającej wzrost pastwisk.

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP, serów oraz kazeiny.

 

(Źródło: FAMU/FAPA).

(

((Ź


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij