Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MRiRW: projekt ws. inspekcji bezpieczeństwa żywności trafi latem do Rady Ministrów
Resort rolnictwa chce, by latem rząd zajął się projektem w sprawie utworzenia jednej inspekcji bezpieczeństwa żywności - poinformował w poniedziałek minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Szef resortu rolnictwa powiedział w poniedziałek w radiowej "Trójce", że pod koniec kwietnia kierownictwo MRiRW przyjęło ogólne założenia dotyczące utworzenia jednej inspekcji bezpieczeństwa żywności. "Zabiegamy o to, by latem znalazło się to w programie posiedzenia Rady Ministrów" - podkreślił.

 

Taki pomysł powstał kilka lat temu. Zaproponowano wówczas połączenie trzech inspekcji nadzorowanych przez ministra rolnictwa: weterynaryjnej, ochrony roślin i nasiennictwa oraz jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Jednak, aby zapewnić całościową kontrolę, zdaniem resortu rolnictwa, należałoby włączyć także część Inspekcji Sanitarnej, która zajmuje się kontrolowaniem żywności m.in. w handlu.

 

Jak mówił w poniedziałek Kalemba, przeciwny takiemu pomysłowi jest szef resortu zdrowia. "Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nie podziela tego, że trzeba utworzyć jedną inspekcję, włącznie z tą częścią Inspekcji Sanitarnej" - powiedział. "Będę optował za jednym rozwiązaniem, czyli utworzeniem z czterech inspekcji jednej" - dodał. Ocenił, że inspekcja ta powinna kontrolować "wszystko od pola do stołu, nie tylko przetwórstwo, ale właśnie sklepy".

 

Jak mówił Kalemba, powstanie takiej inspekcji jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności, utrzymania renomy polskiej żywności w Europie i świecie. "Warto tą inspekcję utworzyć, wykorzystać wspólne laboratoria" - dodał.

 

Źródło: PAP

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij