Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisja Europejska proponuje zaostrzenie kontroli produktów mięsnych
W dn. 13 lutego br. odbyło się w Brukseli nieformalne spotkanie unijnych ministrów rolnictwa
poświęcone aferze związanej z wprowadzeniem do obrotu koniny jako mięsa wołowego.


W spotkaniu wzięli udział ministrowie z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Polski, Rumunii i Luksemburga oraz unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg.

 

Komisja zaproponowała przeprowadzenie w państwach członkowskich UE testów przetworzonych produktów mięsnych oznakowanych jako wołowe na obecność DNA koniny. Zapowiedziano również wzmożenie kontroli mięsa końskiego, również z importu, na obecność fenylbutazonu – leku weterynaryjnego dla koni. Propozycja będzie przedmiotem głosowania na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dn. 15 lutego br. Badania zostałyby przeprowadzone w dn. 1-30 marca br. we wszystkich państwach członkowskich niezależnie od testów wykonywanych przez władze krajowe. Komisja zamierza w połowie dofinansować koszty badań. Pierwsze wyniki testów Komisja opublikuje w połowie kwietnia br. Badania byłyby kontynuowane przez kolejne 3 miesiące w celu ustalenia tendencji dotyczącej fałszowania oznakowań.

 

Badania na obecność DNA koniny objęłyby 2,5 tys. próbek przetworzonych produktów wołowych – w proporcji zależnej od udziału w rynku w danym państwie członkowskim. Badania na obecność fenylbutazonu przeprowadzone zostaną na 4 tys. próbkach koniny, z czego 1,5 tys. będzie pochodziło z importu.

 

Celem proponowanych działań Komisji jest odbudowa zaufania unijnych konsumentów po niedawnych przypadkach wykrycia koniny w produktach wołowych w kilku państwach członkowskich. W krajach, które były podejrzane o związek z aferą (w tym w Polsce) trwają dochodzenia w celu wykrycia sprawców oszustw. Działania służb krajowych koordynuje Europol. Według informacji Głównego Lekarza Weterynarii, w wyniku dotychczas przeprowadzonych kontroli nie znaleziono dowodów na fałszowanie mięsa w Polsce.

 

Komisarz Borg zaznaczył, że jak dotąd nic nie wskazuje na to, że skandal dotyczy  bezpieczeństwa żywności, lecz raczej jest to oszustwo dotyczące systemu oznakowania w celu uzyskania korzyści ekonomicznych. Problem dotyczący fałszowania oznakowań będzie przedmiotem obrad posiedzenia ministrów rolnictwa UE w dn. 25 lutego br.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts z dn. 13.02.12, GIW z dn. 12.02.13


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij